Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Bună ziua, as avea si eu o întrebare poliția din ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Bună ziua, as avea si eu o întrebare poliția din gara are ...

Bună ziua, as avea si eu o întrebare poliția din gara are voie să te legitimeze fără motiv?
La modul stai în gară aștepți trenul si îți încarci telefonul la o priză liberă si vine un agent de poliție care îți cere buletinul si apoi preia datele sau face o poza, și când ii întrebi de ce răspunsul lor fiind control de rutină.
Au voie legal asa ceva?
Da au voie un cetățean normal nu are de ce sa fie deranjau..Dacă se adresau pe un ton nepotrivit,va agresau fizic sau verbal este un abuz ,dar pt ca va legitimează un polițist nu e o problema...
Buna ziua, nu sunt sigur dar daca in Basarabia nu se spoate atunci nici in Romania nu cred ca este permis, tin minte odata la gara din Chisinau un politist ma luat legitimat fara motiv, apoi am telefonat politia care a venit un patrul si sa rezolvat cu el, eram bucuros cu un zambet pan la urechi, am avut noroc de camerile de sus de la [ link extern ]
lunacom, utilizator