avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 270 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, sunt mama unei fetițe de 9 ani,acum 7 ani ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, sunt mama unei fetițe de 9 ani,acum 7 ani eu și ...

Bună ziua, sunt mama unei fetițe de 9 ani,acum 7 ani eu și tatăl fetiței ne-am separat, custodia este comuna cu domiciliu la mine și cu drept de vizita pentru tată, eu acum vreau să mă mut in alt județ împreună cu fetița,iar tatăl nu este de acord și o învață și pe fetiță să refuze sa vina cu mine ,și să rămână cu e. Ce trebuie sa fac? Cum să procedez?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 11:31, 3 Octombrie 2022
Nu prea aveți ce face, dacă fetița nu vrea să se mute cu dvs în alt județ.
N-o puteți lua cu forța.
Sa respectati binele superior al copilei de a avea legaturi cu amandoi parintii v-ati gandit? Credeti Ca daca isi va vedea tatal sporadic va fi mai bine?
Daca mutarea dvs impiedica exercitarea autoritatii parintesti de catre celalalt părinte, neputand respecta nici programul stabilit de instanta si pt ca nu exista înțelegere intre parinti in privinta mutarii, va veti adresa instantei sa cereti schimbarea domiciliului cu dvs in cutare judet si stabilirea altui program de relatii cu copilul .
Daca distanta e mica si tatal isi poate vizita copilul , nu aveti nevoie de acordul lui pt mutare.
Ultima modificare: Luni, 3 Octombrie 2022
gi-jane2, moderator
Distanta este de 300 de km.

gi-jane2 a scris:

Daca mutarea dvs impiedica exercitarea autoritatii parintesti de catre celalalt părinte, neputand respecta nici programul stabilit de instanta si pt ca nu exista înțelegere intre parinti in privinta mutarii, va veti adresa instantei sa cereti schimbarea domiciliului cu dvs in cutare judet si stabilirea altui program de relatii cu copilul .
Daca distanta e mica si tatal isi poate vizita copilul , nu aveti nevoie de acordul lui pt mutare.

Ultima modificare: Luni, 3 Octombrie 2022
Gugiu Alina Claudia, utilizator
Trebuie să cereți aprobarea instanței de judecată, ca să puteți schimba domiciliul fetiței, și modificarea programului de legături personale cu părintele nerezident.
Ultima modificare: Luni, 3 Octombrie 2022
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mutarea domiciliului si scolii unui minor daca tatal nu este de acord dynca dynca Buna seara! Sotia mea are un baietel din casatoria anterioara care prin hotarare judecatoreasca locueste cu noi fiind stabilit un program de vizitare de ... (vezi toată discuția)
Custodie comună cu drept de vizita 6 ore pe luna Grigoran Grigoran Sotul meu are o fetita din prima căsătorie și are custodie comuna și program de vizita 3 ore in prima săptămână din luna și 3 în a treia vrem sa ... (vezi toată discuția)