Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ACTE PENSIONARE ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ACTE PENSIONARE Buna ziua, In urma cu cateva zile am solicitat unei firme de ...

Buna ziua,
In urma cu cateva zile am solicitat unei firme de arhivare, informatii privind modalitatea de a intra in posesia actelor necesare pentru pensionare ( vechime , sporuri de noapte , acord global , venit net, etc.). Am fost informat ca trebuie sa le trimit copie dupa cartea de munca si CI si sa achit cca 800 lei pt fiecare firma la care am lucrat. ( 6 firme x 800 = 4800 lei ) . Este corect ? Astept raspunsul dvs. Multumesc
Legea 263/2010
art. 161
(1) Cererile în legătură cu eliberarea actelor prevăzute de lege, prin care se face dovada vechimii în muncă, a timpului util la pensie pentru agricultori și a stagiului de cotizare, necesare stabilirii drepturilor de pensie, sunt scutite de orice fel de taxe și comisioane.
....

Insa fiind vorba despre detinatori privati , acestia pot solicitate astfel de taxe... Singurii care va pot spune sunt cei de la Arhivele Nationale ....Serviciile arhivistice prestate de către operatorii economici autorizați în prestarea de servicii arhivistice se efectuează contra cost, pe baza unor tarife ale căror limite maxime sunt stabilite de Uniunea Națională a Practicienilor în Insolvență din România, cu avizul Arhivelor Naționale.