Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara! Dacă o persoană lucrează ture de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara! Dacă o persoană lucrează ture de noapte de 8 ...

Bună seara!
Dacă o persoană lucrează ture de noapte de 8 ore, perioada de repaus trebuie să fie de 12 ore????
Mulțumesc anticipat!
Durata normala a timpului de lucru pentru salariatii de noapte a caror activitate se desfasoara in conditii speciale sau deosebite de munca nu va depasi 8 ore pe parcursul oricarei perioade de 24 de ore decat in cazul in care majorarea acestei durate este prevazuta in contractul colectiv de munca aplicabil si numai in situatia in care o astfel de prevedere nu contravine unor prevederi exprese stabilite in contractul colectiv de munca incheiat la nivel superior.

In situatia prevazuta mai sus, angajatorul este obligat sa acorde perioade de repaus compensatorii echivalente sau compensare in bani a orelor de noapte lucrate peste durata de 8 ore.

In cazul muncii in schimburi, acest repaus nu poate fi mai mic de 8 ore intre schimburi.