Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, Un copil minor impreuna cu alti colegi au ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, Un copil minor impreuna cu alti colegi au lipsit de ...

Buna ziua,

Un copil minor impreuna cu alti colegi au lipsit de libertate un coleg, si l-au amenetiat pentru a recupera o suma de bani. Nu s-a ajuns la nimic grav, cel lipsit de libertate nefiind vatamat. Mama copilului a cerut in instanta daune morale pentru trauma prin care a trecut acesta.
cum se stabiliste cuantumul sumei ? se ia in calcul in mod egal cei participanti, sau o mai mare parte cei care au amenintat?
Bună ziua,
aveți art. 1382 și 1383 din Codul civil care arată modul în care răspund participanții, respectiv aceștia răspund solidar pentru reparație față de cel prejudiciat.
Între cei răspunzători, sarcina reparației se împarte proporțional, funcție de participarea la producerea prejudiciului, iar în cazul în care nu se poate stabili această participare, se are în vedere intenția sau culpa fiecărui participant.
Dacă nici acest lucru nu este posibil fiecare participant va contribui în mod egal.