Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Participatia improprie si despagubirile
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Participatia improprie si despagubirile

1. o persoana gasita vinovata de participatie improprie poate fi obligata prin sentinta la plata in solidar cu ceilalti vinovati din dosar a tuturor despagubirilor catre persoanele vatamate?

2. o firma care a trecut printr-un proces de reorganizare (a intrat si a iesit din insolventa) imi datora bani inainte de a intra in reorganizare judiciara. In conditiile in care nu m-am inscris la masa credala intiala, DAR am un document semnat si stampilat dupa iesirea din insolventa de catre administratorul firmei prin care care mi se recunoaste creanta, mai pot cere aceasta suma ca despagubire in cadrul unui doar penal?
1. Potrivit art. 1382 Cod civil, cei care răspund pentru o faptă prejudiciabilă sunt ţinuţi solidar la reparaţie faţă de cel prejudiciat.
2. Fiind vorba de o datorie, ea poate fi cerută pe calea dreptului comun în materie civilă.
ContSters334413, utilizator