Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lungimea unui teren agricol este de 540 m Suprafata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lungimea unui teren agricol este de 540 m Suprafata este de 2,32 ...

Lungimea unui teren agricol este de 540 m
Suprafata este de 2,32 hectare
Cit este latimea ?
forma dreptumghiulara
va rog mult sa ma ajutati
multumesc
43 m
1 hectar are 10000 mp ( 1 mp-metru patrat inseamna un patrat cu laturile de 1m)
2,32 hectare inseamna 23200 mp
Daca stim ca o latura a greptunghiului are 540m si pentru a afla suprafata unui teren ( in cazul nostru 23200 mp) trebuie sa inmultim cele doua laturi ale terenului, rezulta ca:
540 ( lungimea laturei cunoscute) x( inmultit) l ( lungimea laturei necunoscute)=23200 mp

l=23200/540= 43 m-lungimea laturei necunoscute.
Ionut.ion, utilizator