avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Buna ziua, O societate comerciala platitoare de tva ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Buna ziua, O societate comerciala platitoare de tva lunar, vinde ...

Buna ziua,

O societate comerciala platitoare de tva lunar, vinde marfa prin platforma Emag pt clientii care sunt inregistrati in Emag Ungaria HUF, se vinde catre persoane fizice si juridice.
1. Ce implicatii / declaratii, implica vanzarea catre pers fizice si juridice?
2.Trebuie sa ne inregistram in OSS? Cand si cat este plafonul?
3.In ce moneda se emite factura, la ce curs valutar ?
4. Din punct de vedere Tva , cum facturam, cu sau fara TVa, si cu ce cota. Trebuie specificat pe factura taxare inversa?
5.Ce declaratii si obligatii avem in tara sau in Ungaria pt vanzare in Ungaria?
6. Cand ne trebuie cod de tva pt Ungaria?
7.Care este monografia contabila pt vanzare in Ungaria si incasarea ei prin Emag?

O zi buna

Alte discuții în legătură

Referitor sistemul oss si facturarea din marketplace lizcri lizcri O societate vinde in Ungaria prin intermediul unei platforme online. Vanzarea se face atat catre persoane fizice, cat si juridice. In momentul de fata s-a ... (vezi toată discuția)
Obligatii declarative diana29 diana29 O persoana juridica neplatitoare de tva face comert prin platforma emag si vinde produse si catre persoane fizice din bulgaria si ungaria.Ce obligatii ... (vezi toată discuția)
Vanzare online in afara romaniei Robertluxury Robertluxury Buna ziua, numele meu este Robert. De peste un an de zile am deschis un magazin online (srl, neplatitor tva) cu bratari handmade,l. Am devenit de la inceputul ... (vezi toată discuția)