Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Referitor sistemul OSS si facturarea din Marketplace
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Referitor sistemul OSS si facturarea din Marketplace

O societate vinde in Ungaria prin intermediul unei platforme online. Vanzarea se face atat catre persoane fizice, cat si juridice. In momentul de fata s-a depasit plafonul de 10.000 eur.
Daca societatea se inregistreaza in sistemul OSS, vanzarea catre persoane fizice se va face cu TVA Ungaria 27%, iar vanzarea catre persoane juridice identificate in VIES se va face cu taxare inversa cu cota TVA 19%
Multumesc
lizcri, utilizator
vanzarea catre pers juridice din UE se va face fara TVA ( cf at 294 alin 2) scutit de tva. ( pt cele identificate in VIES)
Multumesc de raspuns!
In aceste conditii, ma inregistrez in OSS, pentru livrarea catre persoane fizice si aplic TVA 27% pentru aceste facturi?. Apoi, intocmesc declaratia lunara 398 si achit TVA conform celor declarate?
Aceste operatiuni se mai declara in D300 sau D390?
Multumesc mult!