Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cesiune

care este procedura in cazul mai multor creditori . daca un cedent cedeaza o creanta catre un cesionar dar anterior acestei cesiuni creanta a fost cedata catre finante cum se procedeaza?
daca aceeasi creantă se cesionează catre mai multi cesionari, va avea prioritate acela care notifică primul deb cedat sau obtine din partea acestuia acceptarea prin înscris autentic, va deveni terţ fată de celelalte acte de cesiune facute de cesionar.
dar daca prima data ne-a fost notificat de catre finante iar dupa cateva luni un contract de cesiune catre o alta companie iar noi am platit o parte din suma catre finante cum procedam, platim in continuare catre finante?
buna ziua!
până la indeplinirea formalităţilor cerute de lege debitorul cedat poate sa ignore cesiunea, deci el poate plati în mod vaalbil cesionarului, îi poate opune compensaţia.
dupa notificare platiti cesionarului.
buna ziua. Intrebarea este carui cesionar daca sunt mai multi si anume in iunie - finantele, in octombrie o companie? iar noi am platit deja la finante o parte din suma mai mult de jumatate din debit
buna ziua!
cesionarului care v-a notificat primul.