Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Cum poate fi scos sau pus la plata un vecin ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Cum poate fi scos sau pus la plata un vecin care a ...

Buna ziua,
Cum poate fi scos sau pus la plata un vecin care a ocupat o boxa depozitare spatiu comun,plus alti vecini care folosesc doar ei uscatorul(4 familii).
Vecinul care a ocupat boxa,locuieste la parter, si are inclusiv garaj(nedemolabil) in fata blocului....
Nu mi se pare corect ca doar unii sa fie beneficiari de aceste spatii.
Va multumesc,
Se poate depune o plangere la un organ administartiv pentru aceasta situatie?Care sa ia si masuri....
E o problema interna a asociatiei de proprietari. Demersurile incep prin adresarea catre Cex asociatie, mai exact catre presedintele de asociatie. Temeiul legal este legea 196/2018.
[ link extern ]
latka, moderator
Asociatia de proprietari prin regulamnetul de ordine interioara dispune norme /reguli generale de respectat de catre locatari referitor la partea comuna de condominiu
Referitor la boxe este necesar sa precizati statutul acestora sunt boxe edificate prin proiectul tehnic al constructiei sau spatii delimitate de catre locatari-fara forme legale pe parcursul exploatarii constructiei?
Daca sunt boxe edificate conform proiect constructie,acestea pot fi utilizate conform hotararii adunarii generale de catre toti proprietarii
Daca boxelle sunt realizate fara forme legale,ISU nu permite depozitarea de bunuri cu risc in partea comuna de imobil de locuit in comun si asociatia de proprietari prin representant legal are autoritatea si competenta sa dispuna msuri in consecinta

Multumesc.Asta ar fi primul pas, apoi , cine ( institutie sau organizatie abilitata,autorizata)ar putea face un calcul, cost impozit anual platit de toti locatarii,(19 ap) pe aceasta boxa,care este din constructia blocului, cu suprafata aprox 5mp.plus uscotor rufe aprox 10mp, la acre au acces numai 4 apartamente,familii.
Multumesc.