Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Bunul dobandit de soti in timpul sasniciei, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Bunul dobandit de soti in timpul sasniciei, (apartament), ...

Buna ziua.
Bunul dobandit de soti in timpul sasniciei, (apartament), dupa decesul unuia dintre ei, se imparte intre sotul ramas in viata si rudele celui decedat? Mentionez ca sotii nu au copii. Se poate face acte ca numeni sa nu aiba parte decat sotul ramas in viata? Exista lege?. Multumesc.
Buna ziua,
Se poate face testament, donatie, daca parintii sotilor nu mai sunt in viata si nu au copii.
Daca parintii sunt in viata... eu zic ca ar trebui un contract de vanzare-cumpare intre soti pentru ca parintii sunt mostenitori rezervatari si au dreptul la o cota din bunuri, chiar daca exista act de donatie.
Si de la parintii aceste bunuri pot ajunge la mostenitorii dumnealor.
Ionut.ion, utilizator
ce mostenitori are sotul ?
gi-jane2, moderator