Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Casa vecinului este cu acoperișul la mine ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Casa vecinului este cu acoperișul la mine in curte ...

Buna ziua! Casa vecinului este cu acoperișul la mine in curte , cam 60 cm , peretele casei este pe hotar , acoperisul case lui este aproape de peretele meu . De curand vecinul se-a vopsit acoperișul și bine-nțeles mi-a gazat peretele casei , Recepția casei i-am făcut-o in Decembrie 2021 , in timp ce s- a vopsit acoperisul casei mi-a făcut o dunga roșie pe peretele casei mele , deși i-am zis sa protejeze peretele când vopsește . Ce pot sa fac eu acum cu domnul vecin ,nu poți vorbi cu el, nu îl intereseaza .
Barbu Paula, utilizator
Buna ziua,

Conform Art. 611, cod civil: Picătura streşinii

"Proprietarul este obligat să îşi facă streaşină casei sale astfel încât apele provenind de la ploi să nu se scurgă pe fondul proprietarului vecin."

Puteti sa-i cereti sa-si mute acoperisul si sa va repare stricaciunile cauzate.

Evident ca, daca nu vrea de buna voie, va trebui sa obtineti un titlu prin care sa-l obligati.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Nu cred ca pot sa îl pun sa mute acoperisul , acoperisul este acolo mai mult dd 10 ani
Poate nu m-am exprimat bine: scurgerea acoperisului trebuie mutata, nu acoperisul.