avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Casa vecinului este cu acoperișul la mine ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Casa vecinului este cu acoperișul la mine in curte ...

Buna ziua! Casa vecinului este cu acoperișul la mine in curte , cam 60 cm , peretele casei este pe hotar , acoperisul case lui este aproape de peretele meu . De curand vecinul se-a vopsit acoperișul și bine-nțeles mi-a gazat peretele casei , Recepția casei i-am făcut-o in Decembrie 2021 , in timp ce s- a vopsit acoperisul casei mi-a făcut o dunga roșie pe peretele casei mele , deși i-am zis sa protejeze peretele când vopsește . Ce pot sa fac eu acum cu domnul vecin ,nu poți vorbi cu el, nu îl intereseaza .
Ultima modificare: Duminică, 16 Octombrie 2022
Barbu Paula, utilizator
Buna ziua,

Conform Art. 611, cod civil: Picătura streşinii

"Proprietarul este obligat să îşi facă streaşină casei sale astfel încât apele provenind de la ploi să nu se scurgă pe fondul proprietarului vecin."

Puteti sa-i cereti sa-si mute acoperisul si sa va repare stricaciunile cauzate.

Evident ca, daca nu vrea de buna voie, va trebui sa obtineti un titlu prin care sa-l obligati.
Ultima modificare: Duminică, 16 Octombrie 2022
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Nu cred ca pot sa îl pun sa mute acoperisul , acoperisul este acolo mai mult dd 10 ani
Poate nu m-am exprimat bine: scurgerea acoperisului trebuie mutata, nu acoperisul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Distanta casei fata de curtea vecinului raulmanu raulmanu Casa este făcută pe \"gard\"(pe locul gardului), astfel încât streșină de la acoperiș este pe terenul meu și apa care curge, curge pe terenul meu. ... (vezi toată discuția)
As dori sa știu dacă exista vreo lege,casa vecinului este mai ... Adrian198610 Adrian198610 As dori sa știu dacă exista vreo lege,casa vecinului este mai înaltă decât o magazie de vara sunt case săsești toată apa cade pe acoperișul meu apoi ... (vezi toată discuția)
Picatura stresinii- obligatie de a face-drept de servitute prin prescpritia de 30 ani mormelvio mormelvio Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca exista posibilitatea invocarii unei exceptii cu privire la uzucapiunea dreptului real dedus judecatii, intrucat aceasta ... (vezi toată discuția)