Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distanta casei fata de curtea vecinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distanta casei fata de curtea vecinului

Casa este făcută pe "gard"(pe locul gardului), astfel încât streșină de la acoperiș este pe terenul meu și apa care curge, curge pe terenul meu. Menționez ca distanța dintre casa mea și casa vecinului e mai mica de 1 m. Casa vecinului este construită după 1990 prin acord verbal de către fostul titular. Cum pot ataca în instanță această situație?
raulmanu, utilizator
Puteti introduce o actiune in instanta avand obiectul "obligatia de a face", in temeiul art 611 Cod Civil:
Picătura streşinii
Proprietarul este obligat să îşi facă streaşină casei sale astfel încât apele provenind de la ploi să nu se scurgă pe fondul proprietarului vecin.