avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 331 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Are cineva informatii despre firma Certainvest cu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Are cineva informatii despre firma Certainvest cu sediul in Londra? ...

Are cineva informatii despre firma Certainvest cu sediul in Londra?

Am vazut ca pare sa faca ceva ce pare sa fie inselaciuni.

[ link extern ] /

Nu sunt lamurit daca este vorba despre o firma constituita legal sau este vorba de niste hakeri.

Firma sau hakerii fac in asa fel incat banii sa fie blocati in blockchain.
Aveti informatii in link-ul de mai sus.
Ultima modificare: Marți, 18 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cel mai recent răspuns: Claubala , utilizator 20:25, 28 Iunie 2023
V-am raspuns si la postarea anterioara. Certa Invest ori certainvest nu este o companie autorizata si reglemantata in UK in segmentul cripto sau investitii!!! E doar o platforma. Doar 5 firme sunt autorizate de FCA in Uk. Dealtfel exista deja postate avertizari privind aceasta firma. Posibil sa fie vorba de aceeasi frauda. Este in lb engleza. [ link extern ] /

Au fost facuti public ca tepari si in Germania. [ link extern ] /

Chiar si asa platrorma creata cu aceeasi denumire in UK avand sediul in Skelmersdale, Lancashire, Regatul Unit, nu este nici aceasta autorizata p cripto. www.certainvest.co.uk

se precizeaza in articolul publicat pe site-ul German anterior mentionat ;

Făptașii încearcă mai întâi să stabilească un contact personal bun și strâns cu investitorii în apeluri telefonice, contacte WhatsApp sau prin utilizarea altor servicii de mesagerie. Din experiența mea, făptașii sunt bine pregătiți psihologic. Toți escrocii de tranzacționare pe care i-am observat cu astfel de metode ajung pe lista neagră a brokerului meu.

Încep cu sume mici de aproximativ 250,00 EUR
Frauda de tranzacționare începe adesea cu sume mici de 250.00 de euro. Cu această utilizare, presupușii brokeri și escroci generează profituri considerabile.

Cu promisiuni suplimentare, documente falsificate și alte promisiuni, victimele sunt încurajate să facă plăți suplimentare. Nu în ultimul rând, toți banii investiți au dispărut.

Exista o lista a teparilor in cripto unde se regaseste si certainvest.
...

Ultima modificare: Miercuri, 19 Octombrie 2022
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
In registrul oficial de finante din UK nu apare nici o firma cu aceasta denumire. [ link extern ] /

Cu siguranta ori este un offshore (dar nu cred) ori o simpla platforma creata de hackeri cu denumirea certainvest.
Va mulțumesc pentru lămuriri.

Totuși, ziceți ca apar înscriși în UK cu sediul.
Cum de ii lasă autoritățile engleze?

Sau nu sunt înregistrați și totul este un fals online, o platforma falsă?
Ei folosesc numere de telefon englezești.

Prin platformă înțelegeți ca este vorba de ceva virtual și fals?
Adică Certainvest nu exista ca entitate juridica în realitate?
Ultima modificare: Joi, 20 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Din cate am citit d p expunerea publicatiei din Germania s-ar parea ca ar fi o coMpanie ofshore cu acea denumire, nu se specifica din ce stat ar proveni dar in UK cu siguranta nu este inregistrata./ autorizata.
Ultima modificare: Vineri, 21 Octombrie 2022
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Ei susțin ca sunt din UK.
Insa...pot spune multe..
Se poate localiza unde se afla platforma?

Ați indicat o locație din UK dar acolo este probabil un sediu fără activitate sau asa ceva.

Sunt mulți și femei tinere și tineri.
Par ca stau undeva grămadă și fac toți același lucru.Toti cetățeni moldoveni.

Fără a se stabili tara nu se poate analiza legalitatea sau ilegalitatea operațiunilor.
Cert este faptul ca, dacă o firma retine banii fără drept pot fi acționați și în judecată civila dacă exista ca entitate juridica.
Insa, daca se afla intr-un paradis fiscal doar pe spălare de bani ar putea fi agățați.

Cetățeni americani nu știți dacă au escrocat?
Ultima modificare: Vineri, 21 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Stie cineva daca in uk este legal ca banii sa fie blocati in ... CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Stie cineva daca in UK este legal ca banii sa fie blocati in blockchain de firmele de brokeraj? Se foloseste de o firma sau de o asa zisa firma, nu imi este ... (vezi toată discuția)
Unde depun plangere pentru inselaciune pe inernet? am fost contactat ... VasileL VasileL Unde depun plangere pentru inselaciune pe inernet? Am fost contactat (whatsapp) pentru a lucra pe o platforma numita 24S (gbr-24sshopx.com) ca agent online pt ... (vezi toată discuția)
Inselatoria cu bt invest hypo1967 hypo1967 Buna ziua, In legatura cu postarea d-nei Shana Ionescu din 06.06.2023 legata de inselatoria cu reclama apartinand, cica, BT Invest. Si noi am facut ... (vezi toată discuția)