Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Stie cineva daca in UK este legal ca banii sa fie ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Stie cineva daca in UK este legal ca banii sa fie blocati in ...

Stie cineva daca in UK este legal ca banii sa fie blocati in blockchain de firmele de brokeraj?

Se foloseste de o firma sau de o asa zisa firma, nu imi este clar.

Exista persoane care nu isi pot scoate banii decat daca achita o taxa dar am remarcat ca exista si persoane care au achitat taxa si nu au recuperat banii ceea ce duce la ideea de inselaciune.
Ei afirma ca ar fi vorba de o taxa pe care o ia statul englez dar nu pare deloc asa.

Aveti aici problemele intampinate de romani:

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
În urma unor discuții timp de câteva zile persoana a trimis acest link:

[ link extern ]

Ei susțin ca este totul legal.

Insa, modul de operare este la fel ca la Certainvest.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu este autorizata sa functioneze pe segmentul cripto. Prin urmare e ilegala activitatea in UK fata de expunerea prezentata/ subiectul spetei.
Va mulțumesc din nou.

Din câte am înțeles, ar fi mai multe firme inregistrate in UK care procedează în acest fel.
Nu este numai Certainvest.
Sunt vreo 5 firme sau ce sunt acestea sau aceștia.
Cert este ca, în mod sigur, exista peste 100 de persoane care ,,lucrează,, in acest fel cu persoanele din România.
Trebuie sa fie peste 1000 de persoane implicate în chestia asta, după analiza mea preliminară bazata pe informațiile dvs. si pe baza de deducție.

Sunt curios ce măsuri iau autoritățile britanice în astfel de cazuri.
Ei par sa funcționeze la modul nestingherit...din partea statului...

Ei invocă ca 2000 euro ar fi impozit către stat si ar trebui achitat anticipat dar am văzut ca nici cei care achită 2000 euro în criptomonede nu își obtin banii înapoi.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat