avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Stie cineva daca in UK este legal ca banii sa fie ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Stie cineva daca in UK este legal ca banii sa fie blocati in ...

Stie cineva daca in UK este legal ca banii sa fie blocati in blockchain de firmele de brokeraj?

Se foloseste de o firma sau de o asa zisa firma, nu imi este clar.

Exista persoane care nu isi pot scoate banii decat daca achita o taxa dar am remarcat ca exista si persoane care au achitat taxa si nu au recuperat banii ceea ce duce la ideea de inselaciune.
Ei afirma ca ar fi vorba de o taxa pe care o ia statul englez dar nu pare deloc asa.

Aveti aici problemele intampinate de romani:

[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 18 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:19, 30 Octombrie 2022
În urma unor discuții timp de câteva zile persoana a trimis acest link:

[ link extern ]

Ei susțin ca este totul legal.

Insa, modul de operare este la fel ca la Certainvest.
Ultima modificare: Vineri, 28 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu este autorizata sa functioneze pe segmentul cripto. Prin urmare e ilegala activitatea in UK fata de expunerea prezentata/ subiectul spetei.
Va mulțumesc din nou.

Din câte am înțeles, ar fi mai multe firme inregistrate in UK care procedează în acest fel.
Nu este numai Certainvest.
Sunt vreo 5 firme sau ce sunt acestea sau aceștia.
Cert este ca, în mod sigur, exista peste 100 de persoane care ,,lucrează,, in acest fel cu persoanele din România.
Trebuie sa fie peste 1000 de persoane implicate în chestia asta, după analiza mea preliminară bazata pe informațiile dvs. si pe baza de deducție.

Sunt curios ce măsuri iau autoritățile britanice în astfel de cazuri.
Ei par sa funcționeze la modul nestingherit...din partea statului...

Ei invocă ca 2000 euro ar fi impozit către stat si ar trebui achitat anticipat dar am văzut ca nici cei care achită 2000 euro în criptomonede nu își obtin banii înapoi.

Ultima modificare: Duminică, 30 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Are cineva informatii despre firma certainvest cu sediul in londra? ... CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Are cineva informatii despre firma Certainvest cu sediul in Londra? Am vazut ca pare sa faca ceva ce pare sa fie ... (vezi toată discuția)
Permis european de munca asdre asdre Buna ziua Imi poate spune cineva de ce este nevoie pentru a obtine permis de munca european?M-ar interesa pentru Anglia in particular,ce este nevoie pentru a ... (vezi toată discuția)
Cum aș putea găsi un avocat pt a-mi putea recupera banii pe ... Godgearodica@gmail.com Godgearodica@gmail.com Cum aș putea găsi un avocat pt a-mi putea recupera banii pe care i-am investi în bitconi țin să menționez că firma este înregistrată pe Anglia. (vezi toată discuția)