Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara... Am și eu o întrebare pentru care ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara... Am și eu o întrebare pentru care doresc să ...

Bună seara...
Am și eu o întrebare pentru care doresc să fiu lămurită...
In urmă cu o lună soțul sa operat de hernie ombilicala i sa pus plasă...totul bine și frumos până la concediu medical ..țin să menționez că lucrează cu normă întreagă unde i se opresc din salariu contribuțiile și bineînțeles către CASS....
Primul concediu a fost dat în spital la externare de 21 de zile și la prelungire am avut surpriza sa fie concediu de 7 zile spunând că sa schimbat legea și nu mai au dreptul să dea mai mult de 7 zile ..a spus că o să-i dea până la 90 de zile dar din 7 in 7 zile ..plus că există o taxa de 100 de lei pe care trebuie sa o plateasca la fiecare prelungire....
Cum este posibil sa nu poată da mai mult de 7 zile ca și medic specialist???
De ce mai cotizăm daca nu avem dreptul la un concediu medical după o intervenție chirurgicală???
Taxa de 100 lei este ilegala, la fel si numarul de 7 zile inventat.
Asa este,...marele ministru usr voiculescu a schimbat legea cu o ordonanta parca. Eu stiam din prostia asta de modificare ca se poate da 15 zile(in loc de 30 zile) cu prelungire DAR fara bani. Niste incompetenti pusi in ministere care isi bat joc de oameni,....pai ce face un om operat pe coloana , la 15 zile trebuie sa stea pe la usile medicilor care sunt
si ei, cum sunt....????

maryluk a scris:

Bună seara...
Am și eu o întrebare pentru care doresc să fiu lămurită...
In urmă cu o lună soțul sa operat de hernie ombilicala i sa pus plasă...totul bine și frumos până la concediu medical ..țin să menționez că lucrează cu normă întreagă unde i se opresc din salariu contribuțiile și bineînțeles către CASS....
Primul concediu a fost dat în spital la externare de 21 de zile și la prelungire am avut surpriza sa fie concediu de 7 zile spunând că sa schimbat legea și nu mai au dreptul să dea mai mult de 7 zile ..a spus că o să-i dea până la 90 de zile dar din 7 in 7 zile ..plus că există o taxa de 100 de lei pe care trebuie sa o plateasca la fiecare prelungire....
Cum este posibil sa nu poată da mai mult de 7 zile ca și medic specialist???
De ce mai cotizăm daca nu avem dreptul la un concediu medical după o intervenție chirurgicală???

Am mai auzit pe cineva plangandu-se de mizeria asta cu 7 zile, pentru ca suntem condusi de IDIOTI SI INCOMPETENTI si pentru asta au inventat hate speech, pentru ca nu vor sa fie criticati cand sunt idioti, si o parte de vina o avem noi ca ii suportam si nu mergem peste ei, dar se pare ca legea a fost modificata cu cele 7 zile, dar taxa sunt sigur ca este ilegala,
Karapok a scris:

suntem condusi de IDIOTI SI INCOMPETENTI si pentru asta au inventat hate speech, pentru ca nu vor sa fie criticati cand sunt idioti, si o parte de vina o avem noi ca ii suportam si nu mergem peste ei, dar se pare ca legea a fost modificata cu cele 7 zile, dar taxa sunt sigur ca este ilegala,

SUBSCRIU ,....TREBUIE FACUTE CAT MAI MULTE RECLAMATII DIRECT LA MINISTRUL SANATATII , sa se revina la vechea legea intrucat sunt muuulti oameni in suferinta obligati sa stea pe la usile medicilor pentru drepturile lor. Si asa sistemul medical era distrus si ne chinuiam sa ne obtinem drepturile pt care FIECARE angajat plateste lunar 10%, TREBUIE MERS PESTE EI si cerut sa ni se respecte DREPTURILE .
Asta este IDIOTENIA de MODIFICARE , deci se dau doar 15 zile :

[ link extern ]
Florian59, utilizator
OUG nr. 74/2021 şi Ordinul nr. 1398/729/2021 prevăd:
Durata inițială a concediului medical va putea fi de maximum 4 zile calendaristice (dacă medicul de familie acordă concediul), respectiv de maximum 15 zile calendaristice (dacă medicul de specialitate din ambulatoriu acordă concediul). Pe durata incapacitatii temporare de munca, asiguratul va fi monitorizat de medic, putând fi modificat planul de urmărire a evoluției bolii. Dacă se menține incapacitatea de muncă, medicul care monitorizează afecțiunea poate elibera certificatul de concediu în continuare până la maximum 7 zile (pentru medicul de familie), respectiv maximum 30 de zile (pentru medicul de specialitate din ambulatoriu).