Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara... Am și eu o întrebare pentru care ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara... Am și eu o întrebare pentru care doresc să ...

Bună seara...
Am și eu o întrebare pentru care doresc să fiu lămurită...
In urmă cu o lună soțul sa operat de hernie ombilicala i sa pus plasă...totul bine și frumos până la concediu medical ..țin să menționez că lucrează cu normă întreagă unde i se opresc din salariu contribuțiile și bineînțeles către CASS....
Primul concediu a fost dat în spital la externare de 21 de zile și la prelungire am avut surpriza sa fie concediu de 7 zile spunând că sa schimbat legea și nu mai au dreptul să dea mai mult de 7 zile ..a spus că o să-i dea până la 90 de zile dar din 7 in 7 zile ..plus că există o taxa de 100 de lei pe care trebuie sa o plateasca la fiecare prelungire....
Cum este posibil sa nu poată da mai mult de 7 zile ca și medic specialist???
De ce mai cotizăm daca nu avem dreptul la un concediu medical după o intervenție chirurgicală???
Eu zic să plătiți taxa aia de 100 de lei, dar mai întâi mergeți pe la Parchet, că găsesc ei pe-acolo o bancnotă de 100 lei marcată cu care să vă „ajute”.
Au salarii de zeci de mii de lei și nu-i mai satură naiba de bani.
Da,așa este doar 15 zile de doua ori pe luna,dar mai întâi mergi la comisie care aproba 30 zile pe baza referatului medic spec și apoi revii și acelasimedic îți da 15 zile! O tâmpenie și batjocura la adresa unui pacient cu tije in coloana sa vina Dup 15 zile de 2 ori pe luna la concediu!? Cum sa te refaci? Sau te mai refaci vreodată? Suntem ai nimănui!

jeanc a scris:

Da,așa este doar 15 zile de doua ori pe luna,dar mai întâi mergi la comisie care aproba 30 zile pe baza referatului medic spec și apoi revii și acelasimedic îți da 15 zile! O tâmpenie și batjocura la adresa unui pacient cu tije in coloana sa vina Dup 15 zile de 2 ori pe luna la concediu!? Cum sa te refaci? Sau te mai refaci vreodată? Suntem ai nimănui!

Pai de aceea trebuie facuta reclamatie direct ministrului sanatatii,....am intrat pe site ul ministerului , exista formular de petitii si eu l am completat deja reclamand aceasta ABERATIE usr ista