Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota parte 5/8 executare silita. Cum se poate vinde de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota parte 5/8 executare silita. Cum se poate vinde de catre adjudecatar?

Buna ziua!

Am si eu urmatoarea speta:

S-a scos la licitatie (executare silita) cota parte de 5/8 dintr-un imobil. O persoana castiga la licitatie aceasta cota parte.

Cum poate ulterior adjudecatarul sa isi vanda cota parte? E necesar sa faca proces si sa iasa din indiviziune?

Mentionez ca nu se admite un partaj voluntar intre parti la notariat.

Care ar fi solutiile instantei:
- sulta pentru una din parti, daca una din parti doreste preluarea cotei parti a celeilalte persoane. Cum se stabileste sulta? Daca nu doreste nicio parte sa plateasca sulta, ce e de facut?
- evaluarea imobilului si vanzarea acestuia, urmand ca fiecarei parti sa ii revina o suma de bani in functie de cota parte detinuta?

Cat ar dura un astfel de proces si exista cazul in care judecatorul sa nu admita scoaterea la vanzare a imobilului si ramanerea persoanelor in indiviziune?

Va multumesc!
Nimeni nu poate fi obligat sa ramana in indiviziune asa ca si in acest caz, ca la orice partaj- in instanta daca nu exista cale de intelegere, se va atribui unuia, altuia cu plata suitei catre celalalt sau se vinde si se imparte cf cotelor.
Daca se ajunge la plata unei sulte, cel caruia i se incredinteaza imobilul poate solicita ipoteca pe acel imobil pentru achitarea sultei?
La executarea unei cote parti dintr-un imobil, executorul instiinteaza si ceilalti coproprietari? Va multumesc!
Sau se poate incheia un antecontract fara acordul celui caruia trebuie sa primesca sulta, pentru a putea onora aceasta sulta?

Florin-Marius a scris:

Daca se ajunge la plata unei sulte, cel caruia i se incredinteaza imobilul poate solicita ipoteca pe acel imobil pentru achitarea sultei?

(3) Creditorii personali pot urmări însă cota-parte determinată a debitorului lor din dreptul de proprietate asupra imobilului, fără a mai fi necesar să ceară partajul, dacă ea este neîndoielnic stabilită şi lămurită şi este înscrisă, prin arătarea unei fracţiuni, în cartea funciară. În acest caz, coproprietarii vor putea cere punerea în vânzare a întregului imobil aflat în coproprietate în condiţiile prevăzute la art. 823.

mai bine ziceti care e treaba mai exact
gi-jane2, moderator