Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Astazi mi-a fost luat permisul pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Astazi mi-a fost luat permisul pentru viteza, am fost ...

Buna ziua. Astazi mi-a fost luat permisul pentru viteza, am fost prins in localitate cu 103 km/h. Ma deplasam catre serviciu, fiind in misiune, cu ordin de serviciu. Am sanse sa cer anularea sanctiunii la judecatorie?
Pentru motivul ca erati in misiune ? Nu cred ca aveti sanse, misiunea dvs. va permite sa incalcati codul rutier ?

fane0101 a scris:

Buna ziua. Astazi mi-a fost luat permisul pentru viteza, am fost prins in localitate cu 103 km/h. Ma deplasam catre serviciu, fiind in misiune, cu ordin de serviciu. Am sanse sa cer anularea sanctiunii la judecatorie?

Magistrații de la Înalta Curte de Casație și Justiție au hotărât că viteza indicată de cinemometru (aparatul radar) reprezintă o valoare certă cu toate că cinemometrele, ca toate aparatele de măsură, prezintă la măsurare abateri de la valoarea reală a vitezei (în cazul nostru). Vă garantez că nu veți avea nicio șansă de câștig în cazul în care veți depune plângere contravențională solicitând anularea procesului verbal de contravenție.

Magistratii ICCJ au inteles perfect ceea ce dvs. vad ca nu intelegeti :
1.Da, aparatele de masura pot avea abateri de la valoarea adevarata, dar doua lucruri nu le pricepeti, abaterea nu e neaparat in plus, poate fi si in minus, in cazul de fata sa arate mai putin decit in realitate si al doilea ca abaterile sunt considerate a fi acceptate daca la ultima verificare metrologica periodica nu a fost respins ( s-a inscris in clasa sa de erori).
2. Este o imposibilitate logica si fizica de a considera ca un aparat de masura indica eminamente gresit, aparatele nu pot fi verificate zi de zi metrologic. Asa s-ar bloca toate activitatile.

Ioan Ciobanu a scris:

Magistrații de la Înalta Curte de Casație și Justiție au hotărât că viteza indicată de cinemometru (aparatul radar) reprezintă o valoare certă cu toate că cinemometrele, ca toate aparatele de măsură, prezintă la măsurare abateri de la valoarea reală a vitezei (în cazul nostru). Vă garantez că nu veți avea nicio șansă de câștig în cazul în care veți depune plângere contravențională solicitând anularea procesului verbal de contravenție.