avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Astazi mi-a fost luat permisul pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Astazi mi-a fost luat permisul pentru viteza, am fost ...

Buna ziua. Astazi mi-a fost luat permisul pentru viteza, am fost prins in localitate cu 103 km/h. Ma deplasam catre serviciu, fiind in misiune, cu ordin de serviciu. Am sanse sa cer anularea sanctiunii la judecatorie?
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 05:09, 22 Noiembrie 2022
Pentru motivul ca erati in misiune ? Nu cred ca aveti sanse, misiunea dvs. va permite sa incalcati codul rutier ?


fane0101 a scris:

Buna ziua. Astazi mi-a fost luat permisul pentru viteza, am fost prins in localitate cu 103 km/h. Ma deplasam catre serviciu, fiind in misiune, cu ordin de serviciu. Am sanse sa cer anularea sanctiunii la judecatorie?


Magistrații de la Înalta Curte de Casație și Justiție au hotărât că viteza indicată de cinemometru (aparatul radar) reprezintă o valoare certă cu toate că cinemometrele, ca toate aparatele de măsură, prezintă la măsurare abateri de la valoarea reală a vitezei (în cazul nostru). Vă garantez că nu veți avea nicio șansă de câștig în cazul în care veți depune plângere contravențională solicitând anularea procesului verbal de contravenție.

Magistratii ICCJ au inteles perfect ceea ce dvs. vad ca nu intelegeti :
1.Da, aparatele de masura pot avea abateri de la valoarea adevarata, dar doua lucruri nu le pricepeti, abaterea nu e neaparat in plus, poate fi si in minus, in cazul de fata sa arate mai putin decit in realitate si al doilea ca abaterile sunt considerate a fi acceptate daca la ultima verificare metrologica periodica nu a fost respins ( s-a inscris in clasa sa de erori).
2. Este o imposibilitate logica si fizica de a considera ca un aparat de masura indica eminamente gresit, aparatele nu pot fi verificate zi de zi metrologic. Asa s-ar bloca toate activitatile.

Ioan Ciobanu a scris:


Magistrații de la Înalta Curte de Casație și Justiție au hotărât că viteza indicată de cinemometru (aparatul radar) reprezintă o valoare certă cu toate că cinemometrele, ca toate aparatele de măsură, prezintă la măsurare abateri de la valoarea reală a vitezei (în cazul nostru). Vă garantez că nu veți avea nicio șansă de câștig în cazul în care veți depune plângere contravențională solicitând anularea procesului verbal de contravenție.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce pot face dacă am fost surprins de un radar in localitate ... Gabriel patru Gabriel patru Ce pot face dacă am fost surprins de un radar in localitate limita Find 50km/h și eu aveam 103 km /h dar polițistul a scris greșit numărul de ... (vezi toată discuția)
Toleranta cinemometre raduparlog raduparlog Am fost gasit pe drum european in afara localitatii cu 155 Km/h si carnetul mi-a fost suspendat. Avocatul care m-a reprezentat a sustinut ideea ca datorita ... (vezi toată discuția)
Am fost prins de noul aparat radar cu o viteza de 103 km/h, pe bord 95 km/h qu1t qu1t Vreau sa contest aparatul cu legile din MO si as vrea un raspuns daca as putea castiga procesul : 5. La punctul 3 subpunctul 3.1, paragraful 3.1.1 se ... (vezi toată discuția)