Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Toleranta cinemometre
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Toleranta cinemometre

Am fost gasit pe drum european in afara localitatii cu 155 Km/h si carnetul mi-a fost suspendat. Avocatul care m-a reprezentat a sustinut ideea ca datorita abaterii de masuratoare a cinemometrului de 4%(aflat in mers) eu ar fi trebuit sa am valoare de calcul de 155-4% = 148.5 Km/h fapt care ar fi trebuit sa-mi dea doar amenda si nu suspendarea permisului.
Cererea mea de analiza a vitezei a fost respinsa de judecator mentionand ca aparatul era verificat metrologic la zi. In astfel de cazuri, se
poate ca eroarea de masurare sa fie egala cu 0?
Gabriela Mihai, Avocat
Uneori toleranta este +/-, asa ca viteza putea sa fie si peste 160 km/h.
puteti face apel. intr'adevar nu prea se mai admit actiuni bazate pe asemenea tolerante.
Daca valoarea vitezei indicata de aparatul radar a fost de 155km/h, trebuie stabilita care a fost viteza reala a autoturismului. Aparatul radar are abateri de masurare de +/-4%. Poate sa aibe si o abatere 0 (zero). In argumentarea contestatiei nu va puteti baza pe abaterile superioara sau inferioara. Fiecare aparat radar are o anumita abatere de masurare a vitezei, care este cuorinsa intre cele doua limite mentionate. Ca proba in proces trebuie sa solicitati certificatul de verificare a aparatului radar. Cred (nu a avut ocazia sa vad un asemenea certificat) ca respectivul certificat este consemnat abaterea reala a aparatului radar care v-a masurat viteza autoturismului condus de dvs. Daca in certificatul de verificare a aparatului radar nu este consemnata abaterea de masurare trebuie cerut (prin instanta) biroului de metrologie legala care a facut verificarea aparatului sa comunice abaterea de masurare a aparatului radar. La biroul de metrologie legala se intocmesc fise de verificare si in care este consemnata abaterea de masurare a aparatului radar in discutie.