Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... ADRESA DE YAHOO INSTITUTIE PUBLICA._Buna ziua, este ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

ADRESA DE YAHOO INSTITUTIE PUBLICA._Buna ziua, este legal ca ...

ADRESA DE YAHOO INSTITUTIE PUBLICA._Buna ziua, este legal ca o institutie publica sa aiba ca data de contact o adresa de yahoo? Cum pot sa an siguranta ca datele mele personale nu vor fi afectate?
Va Multumesc!
Buna ziua,

In general, conturile de e-mail de tip g-mail / yahoo, la fel ca orice alte conturi de e-mail, cuprind date cu caracter personal atat ale utilizatorului contului respectiv, cat si ale altor persoane (ex. persoanele care transmit e-mail-uri catre contul respectiv, persoanele mentionate in documentele de tip Word / Excel / PDF atasate unui e-mail transmis sau primit etc.).

Ceea ce trebuie subliniat este faptul ca un operator de date nu se poate apara in fata organelor de control invocand faptul ca furnizorul contului de e-mail nu i-a prezentat datele privind localizarea serverelor, intrucat operatorul este cel care a hotarat sa foloseasca un anumit cont de e-mail.

Cu alte cuvinte, inainte de folosirea unui anumit cont de e-mail orice operator de date cu caracter personal trebuie sa se asigure de faptul ca furnizorul serviciului respectiv intruneste cerintele impuse de legislatia privind protectia datelor cu caracter personal.

In acest sens sunt prevederile exprese ale art. 28 alin. 1 din GDPR:

„In cazul in care prelucrarea urmeaza sa fie realizata in numele unui operator, operatorul recurge doar la persoane imputernicite care ofera garantii suficiente pentru punerea in aplicare a unor masuri tehnice si organizatorice adecvate, astfel incat prelucrarea sa respecte cerintele prevazute in prezentul regulament si sa asigure protectia drepturilor persoanei vizate.”.