Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Intrebare GDPR
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Intrebare GDPR

M-am confruntat recent cu mai multe situatii de prelucrare abuziva a datelor mele personale (incalcare GDPR) si am fost sfatuita sa depun plangeri pe site-ul ANSPDCP. Aici vad ca se mentioneaza insa faptul ca trebuie mai intai sa ma adresez "operatorului de date", sintagma care nu inteleg la ce se refera. Este cumva vorba despre faptul ca, de exemplu in cazul unui newsletter la care nu m-am abonat, trebuie intai sa contactez respectiva companie care mi l-a trimis pentru a o ruga sa nu o mai faca pe viitor si daca aceasta se conformeaza se trece cu vederea incalcarea initiala si nu mai pot depune sesizare? Multumesc anticipat pentru lamuriri.
in majoritatea cazurilor, pentru a va abona la un newsletter e suficient sa introduci adresa de e-mail in campul corespunzator si sa apesi OK. acest lucru nu are nici o legatura cu GDPR.
datele personale sunt: numele, CNP, seria si numarul actului de identitate, apoi, eventual, adresa, adica cele ce permit identificarea dvs. adresa de e-mail si numarul de telefon sunt abia la urma, ele putand fi schimbate cu usurinta.
cred ca de fapt dvs primiti informatii nesolicitate. gresesc?
adriandimitriu, utilizator
Imi poate oferi cineva un raspuns pertinent la intrebare, va rog? Multumesc
Buna ziua,
Sugestia oferita dumneavoastra a fost aceea de a transa pe cale amiabila conflictului.

Asadar, adresati-va societatii care a realizat prelucrarea de date.

Orice societate / institutie ce colecteaza date ce au caracter personal devine operator de date.

Potrivit art. 4 din Regulamentul general privind protecția datelor, „operator” înseamnă persoana fizică sau juridică, autoritatea publică, agenția sau alt organism care, singur sau împreună cu altele, stabilește scopurile și mijloacele de prelucrare a datelor cu caracter personal; atunci când scopurile și mijloacele prelucrării sunt stabilite prin dreptul Uniunii sau dreptul intern, operatorul sau criteriile specifice pentru desemnarea acestuia pot fi prevăzute în dreptul Uniunii sau în dreptul intern”.