avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioada petrecută în armată (atunci când era ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioada petrecută în armată (atunci când era obligatorie-înainte ...

Perioada petrecută în armată (atunci când era obligatorie-înainte de revoluție) se consideră perioadă de contribuție pentru pensie? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: kovacs_stefan , utilizator 15:00, 25 Octombrie 2022
Da.
Este stagiu asimilat si intra in calculul pensiilor de limita de varsta, respectiv de invaliditate.
Mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara! am facut armata in perioada 1986-1988.nu am lucrat ... Papell Papell Buna seara! Am facut armata in perioada 1986-1988.Nu am lucrat inainte de incorporare.Ma poate ajuta cu ceva la pensie aceasta perioada? Multumesc! (vezi toată discuția)
Calculul pensiei de invaliditate soimumircea soimumircea Am un stagiu de cotizare efectv de 33 ani si 4 luni.Am facut facultatea la zi 5ani,si stagiul militar cu termen redus de 9 luni (inainte de inceperea ... (vezi toată discuția)
Stagiul militar vechime pt pensie amariusflorin amariusflorin Bună. Am un prieten care este născut în 1956 deci a făcut armata în anii 1976-1979. Anul trecut a ieșit la pensie și spune că armata nu i s-a luat în ... (vezi toată discuția)