Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara. Persoana care deține în proprietate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara. Persoana care deține în proprietate două sau ...

Bună seara.
Persoana care deține în proprietate două sau mai multe imobile, are drept la ajutorul de încălzire, conform legii 226/2021?
Mulțumesc!
"Conform Legii nr. 226/2021 nu pot beneficia de acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinței familiile sau persoanele care:
• au clădiri sau alte spații locative altele decât locuința de domiciliu;
• au terenuri în intravilan care depășesc 20 arii.
• au un autoturism/motocicletă cu o vechime mai mică de 10 ani;
• au mai mult de un autoturism/motocicletă cu o vechime mai mare de 10 ani;
• au autovehicule: autoutilitare, autocamioane de orice fel cu sau fără remorci, rulote, autobuze, microbuze;
• au utilaje agricole: tractor, combină autopropulsată, utilaje de prelucrare agricolă: presă de ulei, moară de cereale, utilaje de prelucrat lemnul: gater sau alte utilaje de prelucrat lemnul acţionate hidraulic, mecanic sau electric;
• au depozite bancare cu valoare de peste 3.000 lei;
• au suprafeţe de teren, animale şi păsări a căror valoare netă de producţie anuală depăşeşte suma de 1.000 euro pentru persoana singură, respectiv suma de 2.500 euro pentru familie."

Deci, nu poate beneficia.

Mulţumesc pentru răspuns, dar Legea spune că
Art.8 (1) Ajutorul pentru încălzire se acordă numai pentru o singură locuință, respectiv pentru locuința de domiciliu sau, după caz, de reședință.
Lasă loc de interpretare.
reticent, utilizator
iată ce spune Articolul 8
(1) Ajutorul pentru încălzire se acordă numai pentru o singură locuință, respectiv pentru locuința de domiciliu sau, după caz, de reședință.(2) În situația în care două sau mai multe familii sau persoane singure locuiesc în același spațiu locativ, ajutorul pentru încălzire prevăzut la art. 6 alin. (2) lit. a)-c) se acordă în numele titularului contractului/convenției individuale încheiat/încheiate cu furnizorul.