Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... In Asociatia din care fac parte - in ultimii 5 ani ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

In Asociatia din care fac parte - in ultimii 5 ani s-au strans ...

In Asociatia din care fac parte - in ultimii 5 ani s-au stras bani la Fondul de Reparatii in conformitate cu Legea 196/2018 dar fara a se efectua reparatii (fara a se cheltui ceva din banii stransi in perioada de timp mentionata). In situatia ipotetica in care in anii urmatori voi observa lipsuri nejustificate in Soldul Fondului de Reparatii existent la aceea data voi avea o mare problema cu faptul ca Legea nr. 287/2009 (Codul civil) care se aplica si in cazul Legii 196/2018 stabilește un termen general de prescripție de 3 ani pentru orice datorie deci si pentru lipsuri la Fondul de Reparatii constituit in urma cu 4 sau 5 ani (Fondul de Reparatii mai vechi de 3 ani). Intrebarea mea este: pot sa ma folosesc in cadrul unei expertize contabile de documentul oficial " Situatia Soldurilor Elementelor de Activ si Pasiv" conform Ordinului 2329 din decembrie 2001 privind organizarea şi conducerea contabilităţii în partida simpla de către persoanele juridice fără scop lucrativ- care se intocmeste la sfarsitul fiecarui an de orice Asociatie de Proprietari (cu stampila Asociatiei si semnaturile Presedintelui ,Cenzorului si Administratorului )si care este depus la Primaria de care apartine respectiva Asociatie ? In acest document oficial la pozitia 2 este Soldul Fondului de Reparatii care este in banca la acea data (ultima zi a anului respectiv) si care cuprinde si banii din Fondul de Reparatii mai vechi de 3 ani. Din compararea valorilor comunicate Primariei in acest document in 2 ani consecutivi cu valoarea Fondului de Reparatii (colectat in anul respectiv) si a cheltuielilor (efectuate in respectivul an) expertiza contabila daca sunt nereguli la Fondul de Reparatii.
In situatia ipotetica in care in anii urmatori voi observa lipsuri nejustificate in Soldul Fondului de Reparatii existent la aceea data

Nu este necesar sa asteptati urmatorii ani, va puteti informa concret despre valoarea fondului de reparatii in cadrul adeunarii generale a membrilor proprietari cu ocazia descarcarii de gestiune pentru exercitiul financiar anteriorb care se tine de regula in primul trimestru al fiecarui an
Multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde. Referitor la intrebarea pusa de mine si la raspunsul dvs. am 2 completari:
1) In Asociatia din care fac parte nu s-a organizat nici o Adunare Generala a Proprietarilor in ultimii 10 ani asa cum prevede Legea 196/2018 (sau anterior Legea 230/2007). Probabil si in viitor va fi la fel. Membrii Asociatiei se complac in aceasta situatie penibila.
2) Pun intrebarea altfel: Din compararea valorilor comunicate Primariei in documentul "Situatia Soldurilor Elementelor de Activ si Pasiv" conform Ordinului 2329 din decembrie 2001- in 2 ani consecutivi cu valoarea Fondului de Reparatii (colectat in anul respectiv) si a reparatiilor (efectuate in respectivul an) o expertiza contabila poate determina daca sunt nereguli la Fondul de Reparatii constituit pe o perioada mai lunga de timp(mai mare decat perioada de prescriptie de 3 ani). Pot merge in instanta (cu sanse reale de castig) pentru recuperarea prejudiciului ?Sunt suficiente documentele mentionate de mine mai sus? In acest fel se poate controla Fondul de Reparatii pe o perioada de timp mai mare de 3 ani- numai cu documente emise in ultimul an? Inseamna ca perioada de prescriptie de 3 ani nu mai este valabila in speta prezentata de mine mai sus? Va multumesc anticipat.
mircea628, utilizator
Nu este mai simplu sa solicitati o lista cu toata platile facut din fondul de reparartii pe ani?
vali m, utilizator
Adunarea generala se poate convoca de catre presedinte ,de catre comitetul executiv si inclusive de catre 20% dintre proprietari
Daca reprezentantii asociatiei de proprietari inteleg sa nu respecte si sa nu aplice dispozitiile in vigoare,proprietarii au dreptul si temeiul legal sa convoace adunare generala anuala sau ori de cate ori se impune
Aveti dreptul sa solicitati raport al cenzorului/comisiei de cenzori sau sa contractati in nume propriu audit extern prin expert CECCAR