Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... oug 27/2022 Buna ziua, am primit mail de la enel ca ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

oug 27/2022 Buna ziua, am primit mail de la enel ca beneficiez ...

oug 27/2022
Buna ziua, am primit mail de la enel ca beneficiez de plafonare. Problema e ca se ia perioada de referinta consumul mediu pe 2021 cand nu s-a consumat mai deloc, eu abia din 2022 am inceput sa consum peste 300 de kw.
desi dau indexul corect luna de luna, ma factureaza cu 0.68. Intrebarea e daca si cand vor factura diferenta de tarif si care tarif, ca nu am primit o noua oferta desi a expirat contractul in august, tocmai ca am tarif plafonat.
oare primesc raspuns daca le trimit mail ?
gi-jane2, moderator
Buna ziua, ar trebui sa se aplice tariful aferent consumul din prezent in situatia in care comunicati lunar index-ul si nu tariful prin raportare la consumul mediu al anului trecut. Consumul mediu al anului trecut este de referinta doar daca nu comunicati index-ul.
Vedeti si intrebarea nr. 12 din link-ul de mai jos.
[ link extern ]

Acum nu stiu cat mai este valabil raspunsul, la ce harababura avem...
din pacate, nu e asa. la fel a fost si anul asta, am consumat 700 si am platit la 0.68

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, ar trebui sa se aplice tariful aferent consumul din prezent in situatia in care comunicati lunar index-ul si nu tariful prin raportare la consumul mediu al anului trecut. Consumul mediu al anului trecut este de referinta doar daca nu comunicati index-ul.

multumesc, o sa vedem. Asa mi s-ar parea corect. Nu sa ma trezesc cu o regularizare peste 2 ani, sa fac infarct cu factura in mana.

Ionut.ion a scris:

Vedeti si intrebarea nr. 12 din link-ul de mai jos.
[ link extern ]

Acum nu stiu cat mai este valabil raspunsul, la ce harababura avem...

gi-jane2, moderator
Cu placere!
O sa vedem ce o sa fie...