avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... oug 27/2022 Buna ziua, am primit mail de la enel ca ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

oug 27/2022 Buna ziua, am primit mail de la enel ca beneficiez ...

oug 27/2022
Buna ziua, am primit mail de la enel ca beneficiez de plafonare. Problema e ca se ia perioada de referinta consumul mediu pe 2021 cand nu s-a consumat mai deloc, eu abia din 2022 am inceput sa consum peste 300 de kw.
desi dau indexul corect luna de luna, ma factureaza cu 0.68. Intrebarea e daca si cand vor factura diferenta de tarif si care tarif, ca nu am primit o noua oferta desi a expirat contractul in august, tocmai ca am tarif plafonat.
oare primesc raspuns daca le trimit mail ?
Ultima modificare: Vineri, 28 Octombrie 2022
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:49, 3 Decembrie 2023
Buna ziua, ar trebui sa se aplice tariful aferent consumul din prezent in situatia in care comunicati lunar index-ul si nu tariful prin raportare la consumul mediu al anului trecut. Consumul mediu al anului trecut este de referinta doar daca nu comunicati index-ul.
Vedeti si intrebarea nr. 12 din link-ul de mai jos.
[ link extern ]

Acum nu stiu cat mai este valabil raspunsul, la ce harababura avem...
din pacate, nu e asa. la fel a fost si anul asta, am consumat 700 si am platit la 0.68

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, ar trebui sa se aplice tariful aferent consumul din prezent in situatia in care comunicati lunar index-ul si nu tariful prin raportare la consumul mediu al anului trecut. Consumul mediu al anului trecut este de referinta doar daca nu comunicati index-ul.

multumesc, o sa vedem. Asa mi s-ar parea corect. Nu sa ma trezesc cu o regularizare peste 2 ani, sa fac infarct cu factura in mana.

Ionut.ion a scris:

Vedeti si intrebarea nr. 12 din link-ul de mai jos.
[ link extern ]

Acum nu stiu cat mai este valabil raspunsul, la ce harababura avem...

Ultima modificare: Vineri, 28 Octombrie 2022
gi-jane2, moderator
Cu placere!
O sa vedem ce o sa fie...

Alte discuții în legătură

Factura supraevaluata enel cosnel cosnel La data de 05.05.2019 am primit pe e.mail factura ENEL de regularizare in valoare de 9743,81 lei pentru locul de consum unde sunt titular contract. Intrucat ... (vezi toată discuția)
Mi s-au facturat exagerat de mulți kw față de cât am consumat și nu-mi permit să plătesc factura. ce pot face în situația disperată în care sunt? Sufletdecaine Sufletdecaine Pe data de 30 noiembrie 2018, am dat index-ul pentru cele doua imobile pentru care am contract cu RCS-RDS. Al doilea index nu a fost primit deoarece nu il ... (vezi toată discuția)
Factura enel gresita cesna1001 cesna1001 Buna,am primit acum doua zile o factura enel de regularizare indicand o suma mare de platit cu o perioada de facturare de 18 luni. Precizez faptul ca eu din 6 ... (vezi toată discuția)