Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Locuiesc intr-un imobil cu 7 etaje, la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Locuiesc intr-un imobil cu 7 etaje, la etajul 1. Vecinul ...

Buna ziua,
Locuiesc intr-un imobil cu 7 etaje, la etajul 1. Vecinul de la etajul 5 de deasupra mea, a facut niste modificari in apartament, in sensul ca a demolat un zid, care despartea bucataria de o mica camara, si si-a montat aici masina de spalat. Apoi a spart un zid si si-a racordat scurgerea masinii de spalat in coloana de scurgere care deserveste WC-urile de serviciu, aferente celor 7 etaje. De o luna de zile, peretii aferenti acestei coloane de scurgere, la etajele 4,3,2 si al meu (etajul 1), au inceput sa se umezeasca foarte puternic. Acesti vecini de la etajul 5, sunt niste persoane foarte dificile, in sensul ca foarte greu au permis administratorului sa intre in locuinta lor, pentru a constata de unde provine aceasta defectiune.
Acum sustin ca nu gasesc un instalator bun sa repare, si mai mult, nici nu inteleg sa nu mai foloseasca masina de spalat, pana la remedierea defectiunii, raspunzand rastit ca ei ce fac, stau cu hainele nespalate?
Fac precizarea ca noi toti ceilalti vecini de la toate etajele, folosim scurgerea masinilor de spalat, in scurgerea de la baie.
Va rog frumos sa imi spuneti ce putem face cu acesti vecini dificili? Le putem cere despagubiri, intrucat zidurile laterale au inceput sa faca mucegai?
Multumesc anticipat!
Sunt mai multe variante pentru solutionat
O varianta este sistarea provizorie a furnizarii cu apa pe tronsonul respectiv pana la remedierea defectiunilor
Succes !