Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj voluntar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj voluntar

In cazul in care 2 mostenitori ai unui imobil si a unei sume de bani doresc partaj voluntar prin care imobilul sa revina unuia dintre ei se poate face trecerea imobilului direct de pe numele defunctului pe numele unuia dintre ei?
ruxyradu, utilizator
Mergeti cu actele la notar.
O sa va explice.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Reprezint pe unul din frati, domiciliat in strainatate. si am fost cu celalalt frate la notar. In procura primita scrie ca partajul se va face astfel: apartamentul de 3 camere il primeste unul, iar celalalt toata suma de bani din contul bancar. La momentul succesiunii, suma de bani era mai mica decat cea actuala (s-au acumulat dobanzi) Cui revine dobanda?
aluia cu suma de bani, daca asa s-au inteles.
Intre timp, fratele din Romania nu mai doreste partajul voluntar si vrea in prima instanta sa ia 1/2 din suma de bani, stiind ca partajul in instanta pentru apartament este foarte anevoios pentru cel din strainatate, Cu procura pentru partajul voluntar pot merge la banca pentru a face impartirea banilor conform certificatului de mostenitor sau e necesara alta procura? E mai bine sa se faca impartirea banilor odata cu partajul in instanta al apartamentului?
Nu prea se înțelege situatia juridică la un mod limpede de gen cristal.
Dobânzi nu se dau.
Mergeti cu actiunea și documentele la avocat daca vreti sa va lămuriți.

Daca ati stabilit deja nu va mai judecati.
Sa vada avocatul din localitatea dvs. actele.
Asa se lămuresc oamenii pentru ca altfel pot apărea erori chiar și în discuțiile telefonice fără analiza de acte.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat