avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Martori . Cum se poate demonstra ca martorii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Martori . Cum se poate demonstra ca martorii ...

Despre proba cu martori .
Cum se poate demonstra ca martorii propuși intr-un proces ( pretenții Litigii de munca ) , au fost in relații de prietenie cu cel care i-a propus .
Cum pot explica instanței ca nu reușesc sa aduc martori in același proces , pentru ca perioada la care face trimitere procesul este de acum 18 ani . Iar cei pe care i-as putea propune sunt exact aceeași pe care i-a propus partea adversa inca de la chemarea in judecată . Iar cele cateva persoane rămase , la care am apelat ca sa ii aduc martori si care cunosc situația de acum 18 ani , nu vor sa se implice in “ așa țiganii “ si nu se poziționează de nicio parte . Ne-au refuzat frumos si pe celălalt si pe mine ,
Ce imi rămâne de făcut ?
Va mulțumesc pentru eventuale răspunsuri .
Cel mai recent răspuns: Alexandru Surcel , Avocat 08:42, 7 Noiembrie 2022
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pana la martori dvs ați analizat cu un avocat ce șanse aveți după 18 ani?Daca nu aveți martori încercați sa faceți dovada celor afirmate în acțiune cu alte probe.E greu sa ghicim ce vreți dvs sa dovediți,ce solicitați etc.In mod normal înainte de a începe procesul trebuia sa știți pe cine va bazați...
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Klara77 a scris:

Cum pot explica instanței ca nu reușesc sa aduc martori in același proces , pentru ca ...


Credeți că ar impresiona-o vreo explicație?
Chiar deloc.
De ce? Pentru că oricât de zguduitoare, de lacrimogenă etc. ar fi explicația dvs., nu folosește la nimic.
Explicația cu privire la lipsa martorilor nu ține loc de dovadă a faptului pretins (sau a acelor fapte pe care doreați să le dovediți cu martori).

Ce vă rămâne de făcut?
Să dovediți cu alte probe.
Sau să adresați martorilor propuși de partea adversă niște întrebări atât de bune încât să-i determinați să grăiească și ceea ce ați fi dorit dvs. să auziți, dacă erau martorii dvs.
Greu... Spre imposibil pentru cine crede că știe dreptul fiindcă l-a studiat vreo câteva ore la universitatea google.
Are dreptate colegul. Mai treceți și pe la avocat înainte de a da buzna prin instanță.
Ultima modificare: Vineri, 4 Noiembrie 2022
romascanu, moderator
Nu vreau sa las o impresie greșita despre mine ( chiar daca sunt doar un nume -aici in mediul virtual ) de aceea revin cu o explicație a contextului in care ma aflu si ptr care am apelat la “ google “ .
Sa știți ca nu eu am dat buzna in instanța . Eu sunt chemată in judecată de către un fost angajat . Care , ptr a-si susține cererea aduce martor un coleg de serviciu fost angajat si acela din perioada de cca acum 20 de ani . Acest martor , nu m-ar deranja daca nu ar fi bun prieten cu petentul si daca relațiile de munca dintre noi S-ar fi încheiat amical . Am fost nevoită sa renunțam la colaborarea cu el pentru ca aproape lunar încalca reguli de circulație pentru care primea amenzi . Deci , cu siguranța exista din partea lui resentimente .
La perioada la care se referă speța ( acum 20 de ani ) eu nu mai am posibilitatea sa aduc alt martor care sa stie situația pentru care am fost chemată in instanța .
Așa intenționăm sa procedam cum ați spus si Dvs . Sa ne ajutam cu întrebări “ bune “ puse chiar martorului propus de partea adversa. Din rândul personalului care era angajat in perioada respectiva , nu pot aduce alti martori ptr ca nu erau colegi direcți cu petentul si nu cunosc detaliile cauzei .
Mulțumesc încă o data pentru timpul acordat ,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă sunteți parat se făceau alte apărări ,se invocau eventuale excepții ,se opuneau administrării probei testimoniale invocând diverse.argumente dar pe cont propriu va pierdeți în amănunte care pot fi nesemnificative..
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Și totuși, ce obiect are acest proces de nu ați invocat prescripția înainte de orice dezbatere privind probele?

Klara77 a scris:

Nu vreau sa las o impresie greșita despre mine ( chiar daca sunt doar un nume -aici in mediul virtual ) de aceea revin cu o explicație a contextului in care ma aflu si ptr care am apelat la “ google “ .
Sa știți ca nu eu am dat buzna in instanța . Eu sunt chemată in judecată de către un fost angajat . Care , ptr a-si susține cererea aduce martor un coleg de serviciu fost angajat si acela din perioada de cca acum 20 de ani . Acest martor , nu m-ar deranja daca nu ar fi bun prieten cu petentul si daca relațiile de munca dintre noi S-ar fi încheiat amical . Am fost nevoită sa renunțam la colaborarea cu el pentru ca aproape lunar încalca reguli de circulație pentru care primea amenzi . Deci , cu siguranța exista din partea lui resentimente .
La perioada la care se referă speța ( acum 20 de ani ) eu nu mai am posibilitatea sa aduc alt martor care sa stie situația pentru care am fost chemată in instanța .
Așa intenționăm sa procedam cum ați spus si Dvs . Sa ne ajutam cu întrebări “ bune “ puse chiar martorului propus de partea adversa. Din rândul personalului care era angajat in perioada respectiva , nu pot aduce alti martori ptr ca nu erau colegi direcți cu petentul si nu cunosc detaliile cauzei .
Mulțumesc încă o data pentru timpul acordat ,


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta: intrunirea pricinilor - materie contraventionala andrei_pap87 andrei_pap87 redau mai jos urm. speta pe care am intalnit-o la o anume instanta din tara...nu dam nume ca nu-i frumos... cetatenii A si B savarsesc 2 contraventii in ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna teza probatorie ? oanaportar oanaportar in instanta, judecatorul mi-a cerut ca la urmatorul termen de judecata sa prezint teza probatorie in ceea ce priveste martorii propusi de mine printr-o cerere ... (vezi toată discuția)
Martori in divort JulienR JulienR Ce se intampla daca reclamanta a adus doar un martor a carui declaratie este neclara(nu a fost martor la certuri dar a vazut-o cu vanatai pe reclamanta),se ... (vezi toată discuția)