Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cheltuieli ce ii revin proprietarului in cadrul unui ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cheltuieli ce ii revin proprietarului in cadrul unui contract de comodat auto?

Buna ziua,

In cadrul incheierii unui contract de comodat auto intre doua persoane fizice, platile referitoare la impozit, asigurare, casco revin proprietarului (doar daca in contract nu se specifica diferit)? Ce as vrea de fapt sa stiu este: odata semnat contractul de comodat, aceste obligatii trec in dreptul comodatarului? daca da, cum face el dovada acestor plati? chitanta intre persoane fizice?

Va multumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Buna ziua, cheltuielile /obligatiile enumerate de dvs. raman in sarcina proprietarului.
Buna ziua
Este undeva stipulat (negru pe alb), cine plateste celelalte cheltuieli ale vehiculului ?(rezvizii, reparatii, etc)
Iar daca comodatarul refuza aceste plati, cum se poate "rezolva" ?

(Multumesc anticipat)

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, cheltuielile /obligatiile enumerate de dvs. raman in sarcina proprietarului.

Reparatiile rezultate din folosinta autoturismului revin celui care il foloseste efectiv conform contract sau Cod Civ. In caz de neplata, creditorul se poate adresa instantei de judecata.
Madalina Pascu, Avocat
Este posibil sa se solicite prin act aditional, anularea obligatiei de a suporta alte cheltuieli in afara de combustibil, ale comodatarului ?

Multumesc
Bogdan 2024, utilizator
Este posibil daca partile sunt de acord.