avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cheltuieli ce ii revin proprietarului in cadrul unui ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cheltuieli ce ii revin proprietarului in cadrul unui contract de comodat auto?

Buna ziua,

In cadrul incheierii unui contract de comodat auto intre doua persoane fizice, platile referitoare la impozit, asigurare, casco revin proprietarului (doar daca in contract nu se specifica diferit)? Ce as vrea de fapt sa stiu este: odata semnat contractul de comodat, aceste obligatii trec in dreptul comodatarului? daca da, cum face el dovada acestor plati? chitanta intre persoane fizice?

Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Luni, 31 Octombrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 12:59, 10 Mai 2023
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, cheltuielile /obligatiile enumerate de dvs. raman in sarcina proprietarului.
Buna ziua
Este undeva stipulat (negru pe alb), cine plateste celelalte cheltuieli ale vehiculului ?(rezvizii, reparatii, etc)
Iar daca comodatarul refuza aceste plati, cum se poate "rezolva" ?

(Multumesc anticipat)

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, cheltuielile /obligatiile enumerate de dvs. raman in sarcina proprietarului.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Reparatiile rezultate din folosinta autoturismului revin celui care il foloseste efectiv conform contract sau Cod Civ. In caz de neplata, creditorul se poate adresa instantei de judecata.
Ultima modificare: Luni, 6 Martie 2023
Madalina Pascu, Avocat
Este posibil sa se solicite prin act aditional, anularea obligatiei de a suporta alte cheltuieli in afara de combustibil, ale comodatarului ?

Multumesc
Ultima modificare: Luni, 6 Martie 2023
Bogdan 2024, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este posibil daca partile sunt de acord.

Alte discuții în legătură

Lnchiriere masina pe firma nepynepy nepynepy Buna ziua , daca ma puteti ajuta cu , cateva raspunsuri in ceea ce priveste nelamurirea mea . Detin o masina proprietate privata si as dori sa stiu daca se ... (vezi toată discuția)
Pfa, cheltuieli deductibile, mașină contract comodat Petrovic Petrovic Sunt PFA în sistem real, și am făcut contract de comodat pentru un autoturism. Proprietarul conduce mașina, conduc și eu. Intenționez să trec la ... (vezi toată discuția)
Masina personala in interes de serviciu Ramona24 Ramona24 salut! ce sfat imi dati. Eu folosesc masina personala la s erviciu, ca s a mi poata deconta benzina si cauciucuri....seful a zis sa fac em un ... (vezi toată discuția)