Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Cum se pot verifica drepturile de autor pentru diverse ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Cum se pot verifica drepturile de autor pentru diverse Poezii ...

Cum se pot verifica drepturile de autor pentru diverse Poezii scrise de autori clasici ca Mihai Eminescu, Bacovia etc. în vederea publicării acestora pe un site de cultură? Există posibilitatea difuzării acestora? Sunt multe site-uri care o fac și nu știu dacă o fac corect dpdv legal. Mulțumesc
Simplu, drepturile de autor dureaza maxim de la 70 la 120 ani de la moartea autorului. Tot ce s-a publicat de autori decedati inainte de incheierea celui de-al Doilea Razboi Mondial este de domeniu public (vorbind de autori din Romania).

[ link extern ]

La nivel international, de ex. Wikipedia, care e website american, lucrurile pot sta altfel, vedeti acordul URAA (Uruguay Round Agreements Act).
tgeorgescu, utilizator