Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Interdictie sau nu de a publica online carti si poezii
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Interdictie sau nu de a publica online carti si poezii

Buna ziua.

Sa zicem ca as dori sa pun pe un site mai multe carti (proza si pozie) ale marilor personalitati romanesti: Ion Creanga, EMinescu, Slavici, etc.

Pot sa o fac sau intru sub incidenta drepturilor de autor? Trebuie sa cer cuiva dreptul de a publica asa ceva? Sau daca incalc vreo alta lege?

Va multumesc!
lauricafl a scris:
Buna ziua. .... Va multumesc!

Nu mai puteam edita asa ca am sa completez. Nu vreau sa public vreo carte in general, scoasa de o editura sau orice altceva... Vreau sa public fisiere care sa contina proza si poezie ....
lauricafl, utilizator
La 70 de ani dupa moartea autorului, opera acestuia devine domeniu public. Aveti grija ce autori includeti in acel "etc" din prima postare a Dvs.