Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua! Imi puteti zice daca invatatorul care se ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua! Imi puteti zice daca invatatorul care se pensioneaza ...

Buna ziua!
Imi puteti zice daca invatatorul care se pensioneaza anticipat si are clasa aIII-a, poate ramane sa predea la clasa pana la sfarsitul ciclului primar? In ce conditii?
Buna ziua!
Situații pentru care legislația NU permite cumulul pensiei cu alte venituri

I. Pensia anticipată parțială/pensia anticipată NU se cumulează cu venituri obținute:
-în baza unui contract individual de muncă;
-în baza unui raport de serviciu (funcționar public);
-de persoane care desfășoară activități în funcţii elective, cu excepția consilierilor locali/județeni, sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi de membrii cooperatori dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti, ale căror drepturi și obligații sunt asimilate în condițiile Legii nr. 263/2010 cu cele ale persoanelor prevăzute la art. I din lege.