avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, am iesit la pensie anticipat partial.... ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, am iesit la pensie anticipat partial.... mai pot lucra ...

Buna ziua, am iesit la pensie anticipat partial.... mai pot lucra legal in mediul privat..... multumesc
Cel mai recent răspuns: Alexandrarares , utilizator 13:08, 9 Noiembrie 2022
Buna ziua!
Pensia anticipată partiala nu poate fi cumulata cu veniturile din salarii.
Situații pentru care legislația NU permite cumulul pensiei cu alte venituri

I. Pensia anticipată parțială/pensia anticipată NU se cumulează cu venituri obținute:
-în baza unui contract individual de muncă;
-în baza unui raport de serviciu (funcționar public);
-de persoane care desfășoară activități în funcţii elective, cu excepția consilierilor locali/județeni, sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi de membrii cooperatori dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti, ale căror drepturi și obligații sunt asimilate în condițiile Legii nr. 263/2010 cu cele ale persoanelor prevăzute la art. I din lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! imi puteti zice daca invatatorul care se pensioneaza ... Adicam Adicam Buna ziua! Imi puteti zice daca invatatorul care se pensioneaza anticipat si are clasa aIII-a, poate ramane sa predea la clasa pana la sfarsitul ciclului ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ,am transplant de rinichi cu pensie gradul 1 si ulterior ... mihaelaailoaie mihaelaailoaie Buna ziua ,am transplant de rinichi cu pensie gradul 1 si ulterior gradul 2 si am fost administratorul unei Intreprinderi Individuale iar de la casa de pensii ... (vezi toată discuția)
Contract civil bucur ionica bucur ionica As vrea sa stiu daca o persoana care a iesit la pensie anticipata partiala poate presta servicii pe perioade scurte de timp in baza unui contract ... (vezi toată discuția)