Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, am iesit la pensie anticipat partial.... ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, am iesit la pensie anticipat partial.... mai pot lucra ...

Buna ziua, am iesit la pensie anticipat partial.... mai pot lucra legal in mediul privat..... multumesc
Buna ziua!
Pensia anticipată partiala nu poate fi cumulata cu veniturile din salarii.
Situații pentru care legislația NU permite cumulul pensiei cu alte venituri

I. Pensia anticipată parțială/pensia anticipată NU se cumulează cu venituri obținute:
-în baza unui contract individual de muncă;
-în baza unui raport de serviciu (funcționar public);
-de persoane care desfășoară activități în funcţii elective, cu excepția consilierilor locali/județeni, sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi de membrii cooperatori dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti, ale căror drepturi și obligații sunt asimilate în condițiile Legii nr. 263/2010 cu cele ale persoanelor prevăzute la art. I din lege.