avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate schimba destinatia unui teren din SAD in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate schimba destinatia unui teren din SAD in locuinta?

Buna ziua.
Detin un teren de 825 mp, care are ca destinatie SAD, curti constructii pentru dotari institutii publice si servicii.
As avea doua intrebari:

1. Daca doresc sa il impart in doua parcele( lucru posibil fiindca este mai mare de 800 mp si este situat pe colt, avand doua fronturi stradale), ambele parcele vor avea destinatie de SAD? Sau exista posibilitatea de a transforma o parcela in locuinta, iar cealalta sa ramana cu destinatie de SAD.

2. Exista vreo procedura prin care pot schimba destinatia terenului din SAD in locuinta?


Va multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 9 Noiembrie 2022
Alexandra Bogdan12, utilizator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 19:17, 9 Noiembrie 2022
schimbarea destinatiei se face prin planurile urbanistice (PUG, PUZ, PUD). toate se aproba de primarie/ consiliul local sau, in cazuri speciale, consiliul judetean. acolo cautati procedura.
dar in nici un caz un teren nu poate avea destinatia de locuinta. probabil va referiti la curti - constructii
Ultima modificare: Miercuri, 9 Noiembrie 2022
adriandimitriu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Teren proprietate cu sau fara puz grecudan1 grecudan1 Buna ziua. Am o mare problema si va rog sa ma ajutati. In decembrie am achizitionat un teren in suprafata de 1000 mp. Am asteptat sa treaca anul sa primesc ... (vezi toată discuția)
Schimbare destinatie teren ptr.persoane fizice valentinasandru valentinasandru Ptr.un teren de 860 mp cu destinatie industrial( a fost o societate inainte pe acest teren ) aflat in orasul Boldesti jud.Prahova,pe care in prezent nu pot ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de constructie andrei_bunea andrei_bunea Buna ziua, Am nevoie de sfaturile voastre. Bunicul meu are un pamant de 155mp cu urmatoarele caractestici: invecinare Nord Est AB: 9ml invecinare Nord ... (vezi toată discuția)