Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate schimba destinatia unui teren din SAD in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate schimba destinatia unui teren din SAD in locuinta?

Buna ziua.
Detin un teren de 825 mp, care are ca destinatie SAD, curti constructii pentru dotari institutii publice si servicii.
As avea doua intrebari:

1. Daca doresc sa il impart in doua parcele( lucru posibil fiindca este mai mare de 800 mp si este situat pe colt, avand doua fronturi stradale), ambele parcele vor avea destinatie de SAD? Sau exista posibilitatea de a transforma o parcela in locuinta, iar cealalta sa ramana cu destinatie de SAD.

2. Exista vreo procedura prin care pot schimba destinatia terenului din SAD in locuinta?

Va multumesc!
Alexandra Bogdan12, utilizator
schimbarea destinatiei se face prin planurile urbanistice (PUG, PUZ, PUD). toate se aproba de primarie/ consiliul local sau, in cazuri speciale, consiliul judetean. acolo cautati procedura.
dar in nici un caz un teren nu poate avea destinatia de locuinta. probabil va referiti la curti - constructii
adriandimitriu, utilizator