avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara, as dori sa mă lămuriți cu o chestiune, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara, as dori sa mă lămuriți cu o chestiune, am o condamnare ...

Buna seara, as dori sa mă lămuriți cu o chestiune, am o condamnare cu amânarea aplicării pedepsei pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului, fapta petrecandu se in 2020. Am o amendă penală pentru că am fost prins cu 0,5 grame de marijuana, fapta pentrecandu se în 2019. Acum am fost chemat să dau declarații și probabil că voi fi trimis în judecată pentru o faptă comisă în 2018, prima dintre aceste fapte concurente, tot pentru posesie de marijuana, aproximativ 0,2 g. Acum știu că celao favorabil scenariu ar fi renunțarea la urmărirea penală, însă dacă voi fi trimis în judecată care ar fi cele mai bune variante pentru mine? Se mai poate obține tot o amendă penală având în vedere și celelalte fapte?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 09:05, 10 Noiembrie 2022
Bună ziua!
Probabil veți primi o pedeapsa cu închisoare, cu suspendare.
Cu stimă,
Avocat Simon Sebastian
Mergeți la avocat ca sa vada exact situația.
Nu se pot face aprecieri clare fără a se studia și dosarul sau dosarele.

Ați putea avea șanse sa scăpați cu bine dar trebuie văzut exact ca sa nu existe erori intrucat erorile nu va ajuta.
Se impune sa mergeti urgent la avocat pana sa fiti trimis în judecată ca sa poată face aparari urgente.


Scris din București 2022
Ultima modificare: Joi, 10 Noiembrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inca o problema legat de canabis ocazional ocazional va salut.am ajuns si eu intr-o problema legat de canabis.am ajuns si eu la DIICOT deoarece am fost turnat de un prieten ca am canabis.in declaratie la la un ... (vezi toată discuția)
Marijuana Sorin pelin Sorin pelin Ce ar trebui să fac dacă am fost citat la diicot pentru 0,8 grame de marijuana? Ar trebui să îmi iau un avocat? (vezi toată discuția)
Am fost depistat conducând sub influența substanțelor psihoactive (thc). cum aș putea să ies cât mai bine și cât mai rapid din această situație? Seey2k Seey2k Bună ziua. Am fost oprit recent de un echipaj de politie, fumasem dintr-o țigară cu marijuana, am suflat în fiola, alcoolemia fiind 0, dar testandu-ma cu ... (vezi toată discuția)