Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii stagiu de cotizare ptr somaj
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

stagiu de cotizare ptr somaj

apelez la bunavointa dvoastra cu o intrebare:
firma la care lucrez acum ( de 4 luni ) o sa ma bage in somaj dar am inteles ca asta presupune sa cer si o adeverinta cu stagiul de cotizare de la fosta firma la care am lucrat.
intrebarea mea e legata de faptul daca fosta firma la care am lucrat are obligatia legala,la cererea mea sa mi completeze acea adeverinta sau poate sa ma refuze fara sa am cu ce riposta .
va multumesc!
Desigur ca are o asemenea obligatie, in caz de refuz va puteti adresa ITM-ului
Dvs. trebuie sa aveti stagiu de cotizare de 12 luni lucrate in ultimile 24,ceea ce inseamna ca pentru a face dovada celor 12 luni in situatia in care ati avut mai multe locuri de munca,fostii angajatori sunt obligati sa va elibereeze adeverinta.

Puteti face de acum o cerere fostului angajator in care solicitati completarea formularului necesar la somaj.