Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara! Am divorțat la notar de comun acord. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara! Am divorțat la notar de comun acord. Ambii copii ...

Bună seara! Am divorțat la notar de comun acord. Ambii copii au rămas în grija mea, custodie comună, program nelimitat de vizită pt copii, tatăl trebuie sa plătească pensie alimentara ( dar nu a plătit nimic pana acum), Datorita faptului ca am fost bătută și amenințată cu moartea de fostul sot, momentan am ordin de protecție contra lui. Pe fiul cel mare (14ani) l-a "spălat pe creier " tatăl sau iar acum (datorita faptului că încerc sa îl țin din scurt, fiind clasa a 8a) , fiul cel mare îmi zice ca vrea sa se mute la tatăl său( tatăl său ii tot promite ca ii va cumpăra diverse lucruri scumpe, lucruri pe care eu nu îmi permit sa le achizitionez)
Întrebarea este: poate fostul soț sa îmi ia copilul? Dacă da , cum?
Menționez ca fiul cel mic(12 ani) nu dorește sa locuiască cu tatăl său.
Mulțumesc!
aborg_2006, utilizator
Deocamda apelati la executor pt a recupera pensia ce trebuie sa o plătească dqca e restant.
Tatal trebuie sa ceara un instanta ca fiul sa locuiasca la el si reducerea cuantumului pensiei.
Poate formula cerere de modificare a masurilor, cf art 403 Cod Civil, insa in principiu sansele sunt mici, rar se depart fratii! Desigur, daca va da in judecata fiti beligeranta!
Alienarea parentala se poate circumscrie continutului constitutiv al infractiunii de nerespectare a masurilor privind incredintarea minorului!
Cu privire la pensie, il puteti executa silit sau puteti formula o plangere penala pt abandon de familie!

Cu atent aleasă considerație,

Țabrea Alexandru-Nicolae

editat date de contact
gi-jane2, moderator
Ca sa modifice conventia initiala, attal trebuie sa formuleze actiune in instanta, sa dovedeasca schimbarea imprejurarilor avute in vedere initial si ca aceata schimbare este in interesul superior al minorului.

Fara aceste probe actiunea nu i se admite.

Tot la fel de adevarat este ca minorul de 14 ani va fi ascultat si ca la varsta aceasta ceea ce isi doreste - daca are o motivatie corecta - poate fi hotarator in solutia instantei.

Nu va fi un dosar usor, dupa cum nici situatia psiho-emotionala nu este una usoara, avand ]n vedere manipularile si contextul scolar si al adolescentei.

Puneti in executare silita conventia vis a vis de pensia copiilor.
Sunt foarte rare cazurile în care instanta modifica acordul părinților stabilit notarial sau prin instanță.
Trebuie motive temeinice și trebuie dovedit totul.

Puteti încerca un proces dar va fi extrem de dificil.

Scris din București 2022