avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... M-am recăsătorit având înainte de căsătorie o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

M-am recăsătorit având înainte de căsătorie o casă. Am ...

M-am recăsătorit având înainte de căsătorie o casă.
Am un copil dintr-o căsătorie anterioară si actuala sotie are si ea un copil dintr-o căsătorie anterioară.
In cazul decesului meu sotia supravietuitoare si copilul ei ce cotă din casă moștenesc?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:51, 14 Noiembrie 2022
Copilul soției nu vă moștene, eventual o va oșteni pe mamă-sa.

Copilul dumneavoastră moștenește 75% și soția 25%.
Ultima modificare: Luni, 14 Noiembrie 2022
Dapix, utilizator
Astea sunt cotele legale, puteti sa mariti prin testament cota sotiei sau a copilul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune copii din căsătorii anterioare. dupa decesul tatalui ... DanRo DanRo Succesiune copii din căsătorii anterioare. Dupa decesul tatalui meu am făcut succesiunea si acum suntem proprietari eu si mama asupra unei case cu cotele ... (vezi toată discuția)
Masa succesorala favex favex Sora mea, avand un copil dintr-o casatorie anterioara s-a recasatorit . In timpul casatoriei sotul a dobandit prin mostenire de la parinti un imobil. Ulterior ... (vezi toată discuția)
Casa parintilor Ghinda02 Ghinda02 Daca apartamentul in care locuiesc este al parintilor mei, luat dupa Revolutie, pe numele amandorura voi mostenii vreun procentaj dupa moartea unuia din ... (vezi toată discuția)