Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... M-am recăsătorit având înainte de căsătorie o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

M-am recăsătorit având înainte de căsătorie o casă. Am ...

M-am recăsătorit având înainte de căsătorie o casă.
Am un copil dintr-o căsătorie anterioară si actuala sotie are si ea un copil dintr-o căsătorie anterioară.
In cazul decesului meu sotia supravietuitoare si copilul ei ce cotă din casă moștenesc?
Multumesc!
Copilul soției nu vă moștene, eventual o va oșteni pe mamă-sa.

Copilul dumneavoastră moștenește 75% și soția 25%.
Dapix, utilizator
Astea sunt cotele legale, puteti sa mariti prin testament cota sotiei sau a copilul dvs.