Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masa succesorala

Sora mea, avand un copil dintr-o casatorie anterioara s-a recasatorit . In timpul casatoriei sotul a dobandit prin mostenire de la parinti un imobil. Ulterior , aceasta a decedat lasand mostenitori sotul supravietuitor si copilul. Intrebarea este ce mosteneste copilul tinand cont ca alte bunuri mobile si imobile nu sunt.
Daca copilul nu e al lui, nimic.
Ii va mosteni cota mamei, la decesul acesteia.
daca mama nu are nimic, copilul nu are ce mosteni. Casa sotului e a sotului.