avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Identificare teren extravilan si padure
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Identificare teren extravilan si padure

Buna ziua,
Parintii mei platesc impozit pe terenuri si padure intr-o comuna din judetul Salaj. V-as ruga sa imi spuneti care este procedura legala si uzuala prin care parintii mei ar putea sa indentifice terenurile si padurea, deoarece pe titlurile de proprietate nu exista nici un fel de coordonate geografice unde este amplasat terenul si padurea.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: turdeanu , utilizator 08:52, 16 Noiembrie 2022
Buna ziua!
Mergeti la primarie,ei detin toata topografia terenurilor.
Ok. Multumesc.
Am sunat chiar acum la primaria comunei, iar dna de la registrul agricol de acolo a spus ca ei nu au nici un fel de harti, si ca sa vorbesc cu vecinii de pe titlurile de proprietate. Cand am intrebat-o pe stimata dna cum se numeste mi-a inchis telefonul. Oare ce ar trebui totusi sa fac dpdv legal pentru a identifica terenul si padurea, pt. ca suprafata este destul de mare (peste 10 ha) iar impozitul este pe masura. Va multumesc.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este imposibil sa nu se stie unde aveti terenurile.Eu am cateva terenuri la tara,in aceeasi localitate dar in locuri diferite,la deal si pe lunca.Un hectar nu l-am putut identifica din cauza vecinilor care daca au vazut ca nu este folosit locul, l-au impartit intre ei.Am mers la primarie,am expus situatia,a fost verificat registrul agricol si un reprezentant de la primarie a mers cu mine si a identificat terenul meu.Mergeti personal la primar si expuneti situatia.Este imposibil sa nu va ajute.Pe titlul de proprietate sunt inscrisi si vecinii terenului.Puteti merge sa vorbiti cu dansii.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. O sa merg la primarie si o sa vorbesc cu primarul. Ma intreb daca primaria este obligata prin lege sa ne ajute la identificarea terenurilor, sau a fost la latitudinea primarului. Ati facut ceva proces verbal de punere in posesie sau ceva de genul acesta cu reprezentatul primariei (mai ales la terenul neidentificat initial)? Cum ati facut delimitarile, ati batut ceva tarusi in colturile si pe limitele terenului? Va multumesc inca o data pentru raspuns.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Noiembrie 2022
turdeanu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dovedire drept de proprietate asupra unui teren pentru care nu există acte Beni1984 Beni1984 Bunicii mei au cumpărat un teren, pentru care nu avem acte. Nu știm dacă au făcut o chitanță de mână sau acte la notar. Terenul, extravilan, a fost ... (vezi toată discuția)
Probleme succesiune Gabriel_MIMLXXXVII Gabriel_MIMLXXXVII Buna ziua, Am o problema un pic complexa de succesiune pentru terenurile bunicului. Prima problema este ca toate actele de proprietate au ramas la un unchi ... (vezi toată discuția)
Vanzare teren cu vie cu probleme privind amplasarea Droco Droco Buna ziua, Doresc sa cumpar 2 terenuri alaturate cu vie unul de 1000mp si unul de 2100mp. Terenurile exista in titlurile de proprietate ale vanzatorilor dar ... (vezi toată discuția)