Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia si interviul la alt loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia si interviul la alt loc de munca

Buna ziua, momentan lucrez dar as dori sa-mi schimb locul de munca. Intrebarea mea este daca nu demisionez inainte sa ma duc la interviu, ce pot spune? Imi depun demisia dupa ce aflu raspunsul firmei la care vreau sa ma duc?
Cel mai bine este sa va dati demisia dupa ce aflati raspunsul firmei la care doriti sa mergeti pt angajare.
Multumesc pentru raspunsul prompt.
Si nu ar strica sa-l anuntati pe noul angajator, daca treceti interviul, ca o sa puteti incepe munca abia dupa 20 de zile ( perioada de preaviz in caz de demisie, asta daca nu va intelegeti cu actualul angajator si sa plecati mai repede)
De ce trebuie sa-l anunte ? ... Poate merge in paralel cu doua c.i.m.
M-am referit la modificarea art. 35 din Codul muncii
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiți sau la același angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, fără suprapunerea programului de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea. Niciun angajator nu poate aplica un tratament nefavorabil salariatului care își exercită acest drept.