Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul indemnizatie doctorat in urma cresterii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul indemnizatie doctorat in urma cresterii salariului minim brut la 3000 lei, in 2023

Buna ziua, Am citit ca in 2023 salariul minim brut va creste la 3000 lei. Ce se va intampla in acest caz cu indemnizația de doctorat? Se va calcula și menține în continuare cuantumul la nivelul celui din decembrie 2018, adică 50% din salariul minim brut de arunci ( 1900 lei), sau se va actualiza? Va multumesc

Daca veti primi 50% din 3000, va rezulta o indemnizatiede 1500 lei.
Da doamne sa fie asa!
Cornel Vasile, Consilier juridic
care 2550? 1900 era brutul in 2018
Daca nu se va da o Ordonanta de genul acesta
[ link extern ]

majorarea salariului minim , implica si majorarea sporului de doctorat .
Oameni buni, discuția este inutilă. Nu se majorează niciun spor de doctorat. Sporurile din sistemul bugetar sunt înghețate prin ordonanțe succesive la nivelul din decembrie 2019.
În anul 2023, începând cu data de 1 ianuarie, cuantumul sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor și al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut lunar, solda lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice se menține cel mult la nivelul cuantumului acordat pentru luna decembrie 2022, în măsura în care personalul ocupă aceeași funcție și își desfășoară activitatea în aceleași condiții.

În speță, cuantumul este mentinut la nivelul lunii decembrie 2022, aplicabilitate avand dispozitiile art.I alin.(5) din OUG nr.168/2022.
Cornel Vasile, Consilier juridic