Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua sunt medic si am obtinut titlul de doctor in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua sunt medic si am obtinut titlul de doctor in stiinte ...

buna ziua
sunt medic si am obtinut titlul de doctor in stiinte in 2008 si imi desfasor activitatea in domeniul in care am doctoratul
De la spital primesc suma pt doctorat in valoare de 950 lei variabil in functie de nr de zile lucrate
Deci nu se aplica legea 153/2017 in cazul meu ?
Adresați o cerere în scris la conducere ca sa primiți răspuns în scris.

București 2023
Daca primiti sporul de doctorat cum nu se respecta legea?
intrebarea mea era daca conform legii 153/2017 sporul este de 50% din salariul brut minim pe economie de ce pe fluturasul meu apare suma de 950 lei cand lucrez o luna completa ?
950 lei nu reprezinta 50% din salariul brut minim pe economie
deci mai exista o alta prevedere legislativa care spune ca sporul de doctorat este " suma fixa 950 lei " ?
1. Personalul care deţine titlul ştiinţific de doctor beneficiază de o indemnizaţie lunară pentru titlul ştiinţific de doctor în cuantum de 50% din nivelul salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, dacă îşi desfăşoară activitatea în domeniul pentru care deţine titlul.

2. În anul 2023, începând cu data de 1 ianuarie, cuantumul sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor și al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut lunar, solda lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice se menține cel mult la nivelul cuantumului acordat pentru luna decembrie 2022, în măsura în care personalul ocupă aceeași funcție și își desfășoară activitatea în aceleași condiții.

În speță, cuantumul este mentinut la nivelul lunii decembrie 2022, aplicabilitate avand dispozitiile art.I alin.(5) din OUG nr.168/2022.

3. Insa, sporurile din sistemul bugetar sunt înghețate prin ordonanțe succesive la nivelul din decembrie 2018. ... salariul minim in 2018 fiind 190 lei ... 50% = 950 lei