avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Nu s-a scazut aproape deloc datoria din ce am platit ...
Discuție deschisă în Executare silită

Nu s-a scazut aproape deloc datoria din ce am platit in urma ...

Nu s-a scazut aproape deloc datoria din ce am platit in urma executarii silite. Am platiti 7000 lei si la avizierul asociatiei apare scazuta doar suma de 300 lei!!! Ce se poate face in acest caz? Da, am de-a face cu niste golani.
Cel mai recent răspuns: POPA C, , utilizator 08:25, 26 Noiembrie 2022
Prima daca se scad cheltuielile de judecata si de executare si apoi din suma datorata plus ca sunt penalitati.
Puteti cere explicatii sau puteti contesta executarea daca e cazul.
Trebuie sa știți ca penalitățile pentru fiecare zi de întârziere sunt destul de mari, și cred că va penalizează cu maximul de 0,20% pe zi la întregul sold.

Dacă aveți motive temeinice puteți contesta executarea la Judecătorie, și instanța poate corecta abuzurile.

Dacă vă considerați nedreptățit, trebuie să înțelegeți, că în afară de instanța de judecată, n-are cine să vă facă dreptate.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Noiembrie 2022
Dapix, utilizator
Cine pune aceste penalitati? Nu inteleg. Au fost calculate si mama penalitatilor de intarziere in suma de plata care se executa acum. Vreti sa spuneti ca suma la executare creste pe zi de inarziere? Ce temei legal e asta? Puteti preciza? Executorul judecatoresc nu a mentionat nimic de penalizari si doar el putea sa o faca. Dumneata trebuie sa intelegi ca stiu si eu legile pot citi si ma informez, nu sunt analfabet.

Dapix a scris:

Trebuie sa știți ca penalitățile pentru fiecare zi de întârziere sunt destul de mari, și cred că va penalizează cu maximul de 0,20% pe zi la întregul sold.

Dacă aveți motive temeinice puteți contesta executarea la Judecătorie, și instanța poate corecta abuzurile.

Dacă vă considerați nedreptățit, trebuie să înțelegeți, că în afară de instanța de judecată, n-are cine să vă facă dreptate.

Cine pune aceste penalitati? Sunt deja calculate in suma de plata. Nu inteleg nici la ce lege si articol faceti referire. Banii au ajuns in contul asociatiei, ok. De acolo cine mai pune penalitati???? Si in ce baza legala?

gi-jane2 a scris:

Prima daca se scad cheltuielile de judecata si de executare si apoi din suma datorata plus ca sunt penalitati.
Puteti cere explicatii sau puteti contesta executarea daca e cazul.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
sunt calculate in suma de plata la zi... dvs daca va executa silita si suma de plata e azi de 7000 de lei, sa nu va inchipui ca si peste 2 ani e tot 7000, asta era ideea.
Ultima modificare: Vineri, 25 Noiembrie 2022
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Recuperatorul kruk marcadrian marcadrian Bună, am și eu o întrebare la D-voastră, in urmă cu 4 ani nu am plătit factura Orange , acum a inceput mai multe firme de recuperare sa mi trimită ... (vezi toată discuția)
Dacă scad datoria sub 10.000 lei și pun bani în cont poprit ... StefaniaEmerson StefaniaEmerson Dacă scad datoria sub 10.000 lei și pun bani în cont poprit pentru a demonstra ca am venituri, mai poate creditorul executa imobiliar? Mulțumesc. (vezi toată discuția)
Buna seara! Valentinag Valentinag In septembrie 2018 am incheiat un contract cu Ferratum IFN, care, ulterior, a fost declarat scadent anticipat in ianuarie 2019 cu suma de 3518 lei si mandatat ... (vezi toată discuția)