Forum Discuţii juridice Executare silită Nu s-a scazut aproape deloc datoria din ce am platit ...
Discuție deschisă în Executare silită

Nu s-a scazut aproape deloc datoria din ce am platit in urma ...

Nu s-a scazut aproape deloc datoria din ce am platit in urma executarii silite. Am platiti 7000 lei si la avizierul asociatiei apare scazuta doar suma de 300 lei!!! Ce se poate face in acest caz? Da, am de-a face cu niste golani.
Prima daca se scad cheltuielile de judecata si de executare si apoi din suma datorata plus ca sunt penalitati.
Puteti cere explicatii sau puteti contesta executarea daca e cazul.
Trebuie sa știți ca penalitățile pentru fiecare zi de întârziere sunt destul de mari, și cred că va penalizează cu maximul de 0,20% pe zi la întregul sold.

Dacă aveți motive temeinice puteți contesta executarea la Judecătorie, și instanța poate corecta abuzurile.

Dacă vă considerați nedreptățit, trebuie să înțelegeți, că în afară de instanța de judecată, n-are cine să vă facă dreptate.
Dapix, utilizator
Cine pune aceste penalitati? Nu inteleg. Au fost calculate si mama penalitatilor de intarziere in suma de plata care se executa acum. Vreti sa spuneti ca suma la executare creste pe zi de inarziere? Ce temei legal e asta? Puteti preciza? Executorul judecatoresc nu a mentionat nimic de penalizari si doar el putea sa o faca. Dumneata trebuie sa intelegi ca stiu si eu legile pot citi si ma informez, nu sunt analfabet.

Dapix a scris:

Trebuie sa știți ca penalitățile pentru fiecare zi de întârziere sunt destul de mari, și cred că va penalizează cu maximul de 0,20% pe zi la întregul sold.

Dacă aveți motive temeinice puteți contesta executarea la Judecătorie, și instanța poate corecta abuzurile.

Dacă vă considerați nedreptățit, trebuie să înțelegeți, că în afară de instanța de judecată, n-are cine să vă facă dreptate.

Cine pune aceste penalitati? Sunt deja calculate in suma de plata. Nu inteleg nici la ce lege si articol faceti referire. Banii au ajuns in contul asociatiei, ok. De acolo cine mai pune penalitati???? Si in ce baza legala?

gi-jane2 a scris:

Prima daca se scad cheltuielile de judecata si de executare si apoi din suma datorata plus ca sunt penalitati.
Puteti cere explicatii sau puteti contesta executarea daca e cazul.

sunt calculate in suma de plata la zi... dvs daca va executa silita si suma de plata e azi de 7000 de lei, sa nu va inchipui ca si peste 2 ani e tot 7000, asta era ideea.
gi-jane2, moderator