Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pentru neacordare de pietoni. Buna ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pentru neacordare de pietoni. Buna seara, In ...

Permis suspendat pentru neacordare de pietoni.

Buna seara,
In cursul zilei de astazi, circuland pe o strada principala, des frecventata de pietoni si cu limita de 30km, iar eu (pot dovedi cu camerele de la banci si magazinele alaturate) maxim 22-23km per h nu am mai reusit sa dau prioritate la o trecere de pietoni. Nu am stiu ca pietonii au calcat zebra, pt ca in sensul meu de condus era o pasina parcata pe P interzisa, iar un procent destul de mare din zebra nu mai vedea. N-am stiu ca dintre masina parcata ilegal si bordura pietonala este tot zebra ( de la jumatatea lunii August conduc in acest oras, eu neefind din acest oras). Pe langa masina parcata ilegal erau si alte masini care incalcau articolul cu 25m de la zebra. Cand deja botul masinii era pe trecere am realizat ca din cauza acelei masini parcale ilegal nu am mai putut opri masina, pt ca de pe trecere si am considerat ca distanta dintre portierea dreapta a masinii si primul pieton era intre 1m si 2m si nu am pus viata unui pieton in pericol sau de-al speria, oferi traume etc.
In acel moment,un echipaj de politie a venit din stanga (masina era cu fata spre acea masina parcata ilegal) si m-au oprit imediat.

Permisul suspendat 60 zile.
Vreau sa ma scriu ca permisul il am din August 2008 si NICIODATA nu am incalcat Codul Rutier incat sa pun viata in pericol a vreunui cetatean (pieton sau sofer). Am evitat multe accidente! Mereu am spus tuturor ca trebuie multa atentie, chiar daca pietonii mai sar fara sa se asigure.

Am reusit sa filmez de la bust in jos politistul, iar tonalitatea vocala destul de impunatoare a fost atat de intimidata incat va spun cu mana pe inima (niciodata nu am fost oprit de politie sau altercatii cu soferii, mereu am evitat conflictele) m-am panicat si am inceput sa ma balbai. Tot ce am putut sa spun la mentiuni a fost ~M-am asigurat ca pietonii nu a fost in pericol ( pentru ca in momentul cand deja am calcat cu roata trecerea am vazut pietonii, iar distanta era de 1m - 2m. Am vazut cu coada ochiului, de aceea voi cere filmare de la banci si magazine).
Pe PV NU a mentionat ca am fost cu telefonul ( SUNT MEREU IMPOTRIVA LA NEATENTIEI LA VOLAN) sau ca as fi avut viteza (sunt un sofer care niciodata nu mi-a placut viteza pt ca am un copil de 2 ani si 6 luni si o sotie pe care ii iubesc enorm de mult si stiu ce ar insemna accidente de masina).
Dupa ce am semnat procesul apar cateva politistul mi-a spus ~ Sa fiu mai atent in trafic pentru a nu fi implicat in evenimente rutiere. Asta este MENIREA POLITIEI RUTIERE! O ZI BUNA ! FITI PUTIN MAI ATENT! SA STITI CA DACA MA FILMATI LA FATA NU E BINE!~
Acei 2 politisti stiau ca acea masina este parcata pe P ilegala si semnalizata si ca riscum ca eu (soferul) va creste de a nu mai timpul necesar sa ofer prioritate.
Un lucru mi-a atras atentia!
Imediat dupa ce am facut poze la masina parcata ilegal si ca politistii stiau ca vizibilitatea mea era redusa am plecat sa mai fac cateva poze din zona respectiva ca sa arat instantei neregulile acelor 2 politisti.
Dupa 20min m-am intors. iar masina parcata ilegal NU mai era.
Totul a fost calculat cum trebuie, iar acei 2 polisti posibil ca stiau de asa ceva.

In Iulie, 2022 ne-am intors definitv din straintate si nu-mi vine ca in toti cei 14 ani de condus (in strainatate si Romania) fara niciun eveniment sa-mi fie suspendat ca politia rutiera nu au ridicat acea masina parcata ilegal. Pur si simplu au asteptat ca un pieton sa calce zebra si sa ma opreasca. Au facut totul cu discernamant. Unde mai este siguranta pietonilor, daca tot ei sunt pro ilegalitati.
Va jur ca deja ma tem de acea amenintare a acelui politist ca nu e bine ce fac ca l-am filmat, deja ne gandim ce facem. Plecam din tara definitiv sau mai ramane.
Am ajuns intr-o tara mai corupta decat India si suntem in anul 2022.

Luni, merg sa platesc amenda si voi merge in instanta cu contestatia.
~ Conținut șters la cerere ~

Ionel12574 a scris:

Dacă polițistul avea bodycam, era obligat sa pornească dispozitivul și sa va Informeze ca sunteți înregistrat audio/video. Filmarea este proba în instanță, însă atenție ca se păstrează în jur de 45 de zile. Un sfat, dacă va reprezentați singur, nu solicitați anularea procesului verbal de contravenție fără a citi înainte OG 2/2001, privind regimul juridic al contravențiilor. Acesta poate fi anulat în situații strict limitative prevazute de lege. Personal a-și încerca să conving instanta sa schimbe încadrarea din amenda în avertisment. Multă baftă!

catalinmihai123 a scris:

Permis suspendat pentru neacordare de pietoni.

Buna seara,
In cursul zilei de astazi, circuland pe o strada principala, des frecventata de pietoni si cu limita de 30km, iar eu (pot dovedi cu camerele de la banci si magazinele alaturate) maxim 22-23km per h nu am mai reusit sa dau prioritate la o trecere de pietoni. Nu am stiu ca pietonii au calcat zebra, pt ca in sensul meu de condus era o pasina parcata pe P interzisa, iar un procent destul de mare din zebra nu mai vedea. N-am stiu ca dintre masina parcata ilegal si bordura pietonala este tot zebra ( de la jumatatea lunii August conduc in acest oras, eu neefind din acest oras). Pe langa masina parcata ilegal erau si alte masini care incalcau articolul cu 25m de la zebra. Cand deja botul masinii era pe trecere am realizat ca din cauza acelei masini parcale ilegal nu am mai putut opri masina, pt ca de pe trecere si am considerat ca distanta dintre portierea dreapta a masinii si primul pieton era intre 1m si 2m si nu am pus viata unui pieton in pericol sau de-al speria, oferi traume etc.
In acel moment,un echipaj de politie a venit din stanga (masina era cu fata spre acea masina parcata ilegal) si m-au oprit imediat.

Permisul suspendat 60 zile.
Vreau sa ma scriu ca permisul il am din August 2008 si NICIODATA nu am incalcat Codul Rutier incat sa pun viata in pericol a vreunui cetatean (pieton sau sofer). Am evitat multe accidente! Mereu am spus tuturor ca trebuie multa atentie, chiar daca pietonii mai sar fara sa se asigure.

Am reusit sa filmez de la bust in jos politistul, iar tonalitatea vocala destul de impunatoare a fost atat de intimidata incat va spun cu mana pe inima (niciodata nu am fost oprit de politie sau altercatii cu soferii, mereu am evitat conflictele) m-am panicat si am inceput sa ma balbai. Tot ce am putut sa spun la mentiuni a fost ~M-am asigurat ca pietonii nu a fost in pericol ( pentru ca in momentul cand deja am calcat cu roata trecerea am vazut pietonii, iar distanta era de 1m - 2m. Am vazut cu coada ochiului, de aceea voi cere filmare de la banci si magazine).
Pe PV NU a mentionat ca am fost cu telefonul ( SUNT MEREU IMPOTRIVA LA NEATENTIEI LA VOLAN) sau ca as fi avut viteza (sunt un sofer care niciodata nu mi-a placut viteza pt ca am un copil de 2 ani si 6 luni si o sotie pe care ii iubesc enorm de mult si stiu ce ar insemna accidente de masina).
Dupa ce am semnat procesul apar cateva politistul mi-a spus ~ Sa fiu mai atent in trafic pentru a nu fi implicat in evenimente rutiere. Asta este MENIREA POLITIEI RUTIERE! O ZI BUNA ! FITI PUTIN MAI ATENT! SA STITI CA DACA MA FILMATI LA FATA NU E BINE!~
Acei 2 politisti stiau ca acea masina este parcata pe P ilegala si semnalizata si ca riscum ca eu (soferul) va creste de a nu mai timpul necesar sa ofer prioritate.
Un lucru mi-a atras atentia!
Imediat dupa ce am facut poze la masina parcata ilegal si ca politistii stiau ca vizibilitatea mea era redusa am plecat sa mai fac cateva poze din zona respectiva ca sa arat instantei neregulile acelor 2 politisti.
Dupa 20min m-am intors. iar masina parcata ilegal NU mai era.
Totul a fost calculat cum trebuie, iar acei 2 polisti posibil ca stiau de asa ceva.

In Iulie, 2022 ne-am intors definitv din straintate si nu-mi vine ca in toti cei 14 ani de condus (in strainatate si Romania) fara niciun eveniment sa-mi fie suspendat ca politia rutiera nu au ridicat acea masina parcata ilegal. Pur si simplu au asteptat ca un pieton sa calce zebra si sa ma opreasca. Au facut totul cu discernamant. Unde mai este siguranta pietonilor, daca tot ei sunt pro ilegalitati.
Va jur ca deja ma tem de acea amenintare a acelui politist ca nu e bine ce fac ca l-am filmat, deja ne gandim ce facem. Plecam din tara definitiv sau mai ramane.
Am ajuns intr-o tara mai corupta decat India si suntem in anul 2022.

Luni, merg sa platesc amenda si voi merge in instanta cu contestatia.

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare:
In proportie de 98% mi-am finalizat contestatia singur cu toate probele foto / video .
Pe cine aduc in instanta Politia Rutiera sau pe agentul constatator, sau ambele variante?

Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.