avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fiica mea a inchiriat un apartament in Bucuresti la un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fiica mea a inchiriat un apartament in Bucuresti la un bloc finalizat ...

Fiica mea a inchiriat un apartament in Bucuresti la un bloc finalizat in 2022. Proprietarul a sustinut ca nu va fi zgomot pentru ca apartamentul fiind bine izolat. In fapt, pe parcursul timpului a fost zgomot puternic de la amenajari efectuate de multipli vecini pe tot parcursul zilei, fiind obligata sa studieze in alte locatii, presupunand anumite costuri.(inclusiv cazare la hotel). A comunicat pe watsApp proprietarului, inclusiv inregistrari cu zgomotele mari, dar nu a sunat la Politie. Cum trebuie sa procedez intr-o noua locatie daca va aparea o stituatie similara?
Cel mai recent răspuns: functionarul , utilizator 22:01, 28 Noiembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista imobile de locuit in comun cu desingn placut dar care nu respecta normele de rezistenta,siguranta,protectie fonica
Anterior unei inchirieri de spatiu de locuit ar trebui ca cel interesat sa verifice fie la locatarii deja existenti fie sa analizeze documentele constructiei
Inregistrarile dv cu zgomotele mari,nu constituie probe ,deoarece nu sunt inregistrari executate de autoritatile abilitate
Precizati ca zgomotele provin de la amenajarile locatarilor deci si acestia detin o eventuala culpa
Referitor la zgomote trebuie precizat ca exista dispozitii in vigoare L nr 61/1991 republicata care prevede program de liniste
In cazul in care este incalcat programul de liniste politia poate aplica sanctiuni
Va multumesc pentru raspunsul dvs prompt.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vecini gălagiosi deasupra și dedesubt simdav1 simdav1 Locuieșc intr-un bloc la etajul 2. Vecinii de la etajul 3 au activitate intensa după ora 22:30 - aspira, fac curățenie, muta scaunele, dulapurile, fac ... (vezi toată discuția)
Buna seara! aam nevoie de un raspuns concret, bazat pe prevederile ... Lucian8479 Lucian8479 Buna seara! AAm nevoie de un raspuns concret, bazat pe prevederile legii in vigoare, referitor dreptul de a exersa / canta la un instrument muzical, intr-un ... (vezi toată discuția)
Hartuire vecini Simona A. Simona A. Buna seara! As avea nevoie de un sfat de natura juridica. De 6 luni de zile m-am mutat intr-un apartament nou si tot de atunci avem constant de furca cu ... (vezi toată discuția)