Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fiica mea a inchiriat un apartament in Bucuresti la un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fiica mea a inchiriat un apartament in Bucuresti la un bloc finalizat ...

Fiica mea a inchiriat un apartament in Bucuresti la un bloc finalizat in 2022. Proprietarul a sustinut ca nu va fi zgomot pentru ca apartamentul fiind bine izolat. In fapt, pe parcursul timpului a fost zgomot puternic de la amenajari efectuate de multipli vecini pe tot parcursul zilei, fiind obligata sa studieze in alte locatii, presupunand anumite costuri.(inclusiv cazare la hotel). A comunicat pe watsApp proprietarului, inclusiv inregistrari cu zgomotele mari, dar nu a sunat la Politie. Cum trebuie sa procedez intr-o noua locatie daca va aparea o stituatie similara?
Exista imobile de locuit in comun cu desingn placut dar care nu respecta normele de rezistenta,siguranta,protectie fonica
Anterior unei inchirieri de spatiu de locuit ar trebui ca cel interesat sa verifice fie la locatarii deja existenti fie sa analizeze documentele constructiei
Inregistrarile dv cu zgomotele mari,nu constituie probe ,deoarece nu sunt inregistrari executate de autoritatile abilitate
Precizati ca zgomotele provin de la amenajarile locatarilor deci si acestia detin o eventuala culpa
Referitor la zgomote trebuie precizat ca exista dispozitii in vigoare L nr 61/1991 republicata care prevede program de liniste
In cazul in care este incalcat programul de liniste politia poate aplica sanctiuni
Va multumesc pentru raspunsul dvs prompt.