Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract Apa Ilfov fara acordul meu + factura emisa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract Apa Ilfov fara acordul meu + factura emisa

Buna ziua,

Recent am primit o factura cu suma de 2100 de lei reprezentand contor radiofrecventa + consum de la Apa Canal Ilfov.

Partea urata...
Factura este venita pe numele meu, dar eu nu am primit inca prima factura de la dezvoltator cu care sa fac trecerea de la Dezvoltator la Individual.
Nu exista contract sau alt fel de document semnat intre mine si Apa Canal Ilfov, dar nici de imputernicire pentru dezvoltator sa faca in numele meu, si totusi am primit o factura pe numele meu.

Conform contractului casei, casa se preda la cheie cu toate utilitatile.
Iar pana la finalizarea lucrarii utilitatilor acestea se vor oferi din racordul pentru organizare de șantier. Din ce am vorbit cu dezvoltatorul, el a incercat in repetate randuri sa monteze un singur contor pentru 6 case, dar Apa Ilfov nu a fost de acord, casele find la drum public, si a trebuit sa monteze contoare individuale. Dar el nu doreste sa achite aceste contoare, asa ca a reusit cumva sa faca sa se emita facturile pe numele noastre, cu plata pentru intreaga lucrare.

Ce este de facut in acest caz?
Notificati oficial dezvoltatorul sa se achite de obligatiile contractual asumate -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta de judecata
Contestati oficial la furnizor factura si valoarea impusa avand in vedere ca nu exista contract incheiat de furnizare utilitati intre furnizor si consumator