Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Peste 25% sau inclusiv 25%
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Peste 25% sau inclusiv 25%

Ce procent maximum trebuie sa detina un asociat pentru ca firma sa ramana microintreprindere?
Daca voi avea 4 asociati, fiecare cu cate 25% in 7 societati, acestea vor ramane microintreprinderi (presupunand ca avem deja 1 angajat si ca nu avem mai mult de 20% activitati de consultanta)?
conditia referitor la asociati este astfel :

" societatea analizata are asociați/acționari care dețin peste 25% din valoarea/numărul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot la cel mult trei persoane juridice române care se încadrează să aplice sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor "
Da. Am vazut ca sunt persoane care interpreteaza ca atingerea plafonului de 25,00% ar impiedica incadrarea ca microintreprindere.
Multumesc!
trebuie 25% + ceva ca sa iesim din conditie